38 lat temu wpisano do konstytucji „nierozerwalny sojusz polsko-radziecki”. Każdy, kto się sprzeciwił, był określany jako „zacietrzewiony antykomunista, ślepy politycznie”

w Wydarzenia


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

zwiazekProtestujących przeciwko zmianom w konstytucji, Edward Gierek określił jako „zacietrzewionych antykomunistów, ślepych politycznie”.

10 lutego 1976 roku Sejm PRL uchwalił poprawki do konstytucji, wprowadzających zapisy o przewodniej roli PZPR oraz sojuszu ze Związkiem Sowieckim.

Już sam projekt wprowadzenia zmian w ustawie zasadniczej wywołał na przełomie 1975/76 roku protesty intelektualistów, między innymi słynny „List 59” skierowany do władz PRL oraz „Memoriał 101”.

12 lutego 1976 roku I sekretarz KC PZPR Edward Gierek na konferencji prasowej określił sygnatariuszy listów jako „zacietrzewionych antykomunistów, ślepych politycznie”. Listy protestacyjne przesłane do Sejmu na przełomie 1975 i 1976 roku były pierwszym zbiorowym wystąpieniem polskiej inteligencji przeciwko polityce Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.

[quote]W czasach PRL konstytucja była nowelizowana 24 razy, między innymi ustawą z 10 lutego 1976 roku. W projekcie zapisano, że Polska jest państwem socjalistycznym w miejsce dotychczasowego określenia – państwo demokracji ludowej, PZPR przewodnią siłą społeczeństwa w budowie socjalizmu, a PRL w swej polityce „umacnia przyjaźń i współpracę z ZSRR i innymi państwami socjalistycznymi”.[/quote]

Leonid Breżniew (szef partii komunistycznej w Związku Sowieckim) i Edward Gierek w Katowicach
Leonid Breżniew (szef partii komunistycznej w Związku Sowieckim) i Edward Gierek w Katowicach

Listy przeciwko zmianom w konstytucji nie wpłynęły na decyzję władz, ale ostateczna wersja ustawy została złagodzona. Zapis o nierozerwalnym sojuszu polsko-radzieckim zamieniono na „nierozerwalną więź przyjaźni polsko – radzieckiej”, którą PRL miała umacniać. Dodano także artykuł głoszący, że „przewodnią siłą polityczną społeczeństwa w budowie socjalizmu jest PZPR”, zamiast proponowanej wersji mówiącej o „przewodniej roli w państwie” rezerwowanej dla rządzącej partii PZPR.

Podczas głosowania w Sejmie poprawek do konstytucji, tylko jeden z posłów wstrzymał się od głosu – Stanisław Stomma z koła poselskiego Znak.

(470)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.