Portal informacyjno-historyczny

27 września – Dzień Polskiego Państwa Podziemnego. Sejm przyjął uchwałę bez zwyczajowych sporów…

w II wojna światowa - rocznice/III RP


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

W piątek 11 września 1998 Sejm III kadencji – z inicjatywy grupy posłów Akcji Wyborczej Solidarność – przyjął ustawę o ustanowieniu Dnia Podziemnego Państwa Polskiego.

Na Sali obrad panowała podniosła atmosfera, nie było żadnych sporów o treść uchwały ani żadnych oznak dezaprobaty wobec którejkolwiek z dziesięciu wypowiedzi poselskich, poprzedzających głosowanie. A wypowiadali się różni posłowie – wszystkich partii. Na sali sejmowej panowała zgodność co do ludobójczego charakteru obu totalitarnych państw, które nas zaatakowały we wrześniu 1939.

Marszałek Sejmu Maciej Płażyński osobiście objął przewodnictwo obrad na czas dyskusji i głosowania nad ustawą, miał bowiem świadomość, że to bardzo ważna chwila w pracach Sejmu III kadencji.

Polskie Państwo Podziemne
Polskie Państwo Podziemne

27 września 1939 roku w oblężonej przez Niemców Warszawie gen. Michał Tokarzewski-Karaszewicz utworzył wraz z grupą oficerów WP Służbę Zwycięstwu Polski – konspiracyjną organizację wojskową, mającą kontynuować walkę przeciwko obu okupantom. 4 grudnia 1939 roku premier rządu RP na uchodźstwie gen. Władysław Sikorski powołał Związek Walki Zbrojnej. 14 lutego 1942 roku gen. Sikorski przekształcił ZWZ w Armię Krajową.

Najważniejszym celem AK było prowadzenie walki z Niemcami oraz przygotowywanie kadr i sformowanie jednostek wojskowych w celu wywołania powstania przeciw okupantowi. Tajne struktury podporządkowane rządowi emigracyjnemu nazywano po wojnie Polskim Państwem Podziemnym. Drugiego takiego państwa nie było w całej Europie.

źródło: IPN / Wolna Polska

(260)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę