„Ludność pochodzenia ukraińskiego i białoruskiego postrzegali jako regionalne grupy etniczne podobne do Kaszubów czy górali podhalańskich”. RM OWP o mniejszościach słowiańskich w Polsce

w Bez kategorii


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze
Policja rozprasza formujący się pochód uczestników zjazdu Obozu Wielkiej Polski w Kaliszu 29.06.1932r., https://www.facebook.com/PolskiNarodowy
Policja rozprasza formujący się pochód uczestników zjazdu Obozu Wielkiej Polski w Kaliszu 29.06.1932r., https://www.facebook.com/PolskiNarodowy
KURJER POZNAŃSKI nr.292 /1932r., https://www.facebook.com/PolskiNarodowy
KURJER POZNAŃSKI nr.292 /1932r., https://www.facebook.com/PolskiNarodowy

Obóz Wielkiej Polski założony 4 grudnia 1926 r. był odpowiedzią narodowców na nową sytuację polityczną, w jakiej znalazła się Polska po zamachu majowym. Szybko duże znaczenie w ramach OWP zdobył sobie Ruch Młodych OWP.

Praca jest próbą rekonstrukcji stosunku młodych ideologów ruchu narodowego do mniejszości słowiańskich: Jana Rembielińskiego, Zygmunta Wojciechowskiego, Klaudiusza Hrabyka, Jędrzeja Giertycha i warszawskiego Oddziału Akademickiego OWP, którego działacze w 1934 r. założyli ONR.

Analizując stosunek RM OWP należy stwierdzić, że byli przeciwnikami przyznania mniejszościom narodowym autonomii politycznej, a nawet szerszego samorządu, podkreślając jedność i unifikację etniczną państwa polskiego.

Młodzi, twierdzili, że nie istniały w tamtym czasie odrębne narody – ukraiński i białoruski, natomiast ludność pochodzenia ukraińskiego i białoruskiego postrzegali jako regionalne grupy etniczne podobne do Kaszubów czy górali podhalańskich. Uważali Ukraińców i Białorusinów za surowy jeszcze i niewyrobiony materiał etnograficzny, podatny jednak na polonizację, której podstawę stanowić miały wspólne korzenie chrześcijańskie, pokrewieństwo językowe, wielowiekowe współżycie z ludnością polską i wciąż żywe wspomnienie przynależności politycznej do Polski. Wobec wagi powyższych faktów różnice dzielące ludność kresową uznawali za mało istotne. (…) W asymilacji narodowej mniejszości słowiańskich młodzi dostrzegali możliwość przynajmniej częściowego rozwiązania drażliwej kwestii narodowościowej w Polsce. Zwiększenia wpływów polonizacyjnych doszukiwali się w podniesieniu poziomu cywilizacyjnego wschodnich województw, w ich rozwoju ekonomicznym, w usprawnieniu aparatu administracyjnego oraz wzmocnieniu żywiołu polskiego na Kresach Wschodnich”.

 

W. Podjacki, Zagadnienie mniejszości słowiańskich w ideologii Ruchu Młodych Obozu Wielkiej Polski w latach 1927-1933, Wyd. A. Marszałek, Toruń 2013.

Podjacki

(85)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.