183 lata temu barwami Polski zostały kolory biały i czerwony. Zaraz potem sztandar spłynął krwią w bitwie pod polskimi Termopilami…

w Wydarzenia


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

flagiW czasie Powstania Listopadowego Sejm Królestwa Polskiego powziął uchwałę o „kokardzie narodowej”. Była to pierwsza w historii regulacja prawna dotycząca naszych barw: 

[quote]Kokardę narodową stanowić będą kolory herbu Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego, to jest kolor biały z czerwonym (…). Przyjęto na posiedzeniu Izby Poselskiej dnia 7 lutego 1831 roku”.[/quote]

Te barwy używane były już wcześniej, ale tylko zwyczajowo. Nawiązywały do Orła Białego na czerwonej tarczy herbowej, znaku Królestwa Polskiego. Teraz zostały usankcjonowane – w dramatycznym dla Polaków czasie. Dwa tygodnie wcześniej Sejm ogłosił detronizację cara Mikołaja I jako króla Polski. Dwa tygodnie później biało-czerwona spłynie krwią w bitwie pod Olszynką Grochowską – „polskimi Termopilami”.

flagi2

Kiedy państwo polskie odrodziło się do niepodległego bytu (1918), nikt nie miał wątpliwości, że biało-czerwone to nasze barwy.

Oficjalnymi barwami RP są dziś kolory biały i czerwony, ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości. Górny biały, dolny czerwony. Proporcje: 8 (podstawa) – 5 (wysokość). Flagą państwową jest wariant z Orłem Białym ze złotą koroną na czerwonym tle w środku pasa białego. Ta flaga symbolizuje nasze państwo. Wywieszona przed lub na budynku urzędowym oznacza, że tu znajduje się państwowy urząd lub sprawowane są funkcje państwowe.

Osoba prywatna może również podnieść lub wywiesić flagę, ale tylko na maszcie ustawionym przed domem lub wystawionym z okna. Flagi państwowej nie można umieścić na maszcie ustawionym na szczycie dachu prywatnego domu.

Obecnie w Rzeczypospolitej Polskiej używane są dwa wzory flagi państwowej. Flaga biało-czerwona oraz flaga biało-czerwona z umieszczonym na białym polu godłem Polski, wprowadzona ustawą z 1 sierpnia 1919.

Flaga z herbem nie jest dopuszczona do użytku prywatnego. Ustawa ściśle mówi, kto i w jakich okolicznościach jest uprawniony do jej używania. Taką flagą posługują się przedstawiciele Polski za granicą, jest podnoszona na cywilnych lotniskach i samolotach komunikacyjnych poza granicami, kapitanatach i bosmanatach portów oraz na polskich statkach morskich jako bandera.

Ochrona symboli narodowych. Przepisy kodeksu karnego przewidują surową karę za znieważenie symboli narodowych, w tym także flagi państwowej. Jeżeli ktoś publicznie znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny znak państwowy, podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Poza tym kodeks wykroczeń przewiduje karę aresztu lub grzywny w przypadku, gdy ktoś narusza przepisy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej.

Zgodnie z tak zwaną klauzulą wzajemności z art. 138 § 1 K.k., znaki państwa obcego na terenie Polski są objęte ochroną jedynie w przypadku, gdy państwo obce zapewnia wzajemność.

źródło: wolnapolska.pl

(91)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.