16 lutego 1893 r. urodził się pierwszy przewodniczący Rady Pomocy Żydom „Żegota”. Przyczynił się do uratowania Ireny Sendlerowej. Wydał bezwzględną wojnę szmalcownikom

w Historia Żydów/II wojna światowa/II wojna światowa - rocznice


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

16 lutego 1893 r. w Brzezinach k. Łodzi urodził się Julian Grobelny (ps. „Trojan”, „Julek”, „Anarchista”), powstaniec śląski, działacz PPS, Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Pierwszy przewodniczący Rady Pomocy Żydom „Żegota” (styczeń 1943-marzec 1944).

Postulował zdecydowane zwalczanie tzw. szmalcowników i szantażystów (chciał dla nich kary śmierci). Wraz z żoną Heleną ukrywał kilka osób narodowości żydowskiej. Przyczynił się do uwolnienia aresztowanej przez gestapo Ireny Sendlerowej. Od października 1944 r. (aż do śmierci w grudniu 1944 r.) starosta powiatowy w Mińsku Mazowieckim.

Irena Sendlerowa wspominała go:

We wspomnieniach zachowałam Juliana Grobelnego, jako wielkiego człowieka i patriotę. Szanował i zawsze niósł pomoc mniejszościom narodowym. Był niezmordowanie pracowity, wymagający najwięcej od siebie, a dopiero potem od podwładnych. Miał kryształowy charakter. Posiadał rzadko spotykaną cechę u ludzi na wysokich stanowiskach – działał w sprawach wielkich i ważnych, a jednocześnie liczył się dla niego każdy człowiek. Potrafił okazać zainteresowanie każdemu potrzebującemu. (…) Pracował bez wytchnienia całe dnie, a często i noce. Miał usposobienie bardzo pogodne, a jednocześnie dziwna moc jego wnętrza działała na otoczenie ogromnie uspokajająco. W jego towarzystwie, mimo ciągłego zagrożenia naokoło, mimo grozy, która była wszędzie, ta jego wewnętrzna siła działała tak, że każdy czuł się bezpiecznie

(545)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.