Polskie odkrycie zmienia historię ludzkości. Kolebka ludzkości w… Europie Wschodniej

w Archeologia/Wiadomości ze świata


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Odkrycie polskich paleontologów może zmienić postrzeganie historii człowieka. Okazuje się bowiem, że odnalezione ślady sugerują, że praludzie 5,7 mln lat temu żyli w Europie Wschodniej.

Polski paleontolog dr Gerard Gierliński z Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego już w 2002 roku natrafił na ślady stóp na skalistej plaży w Trachilos na zachodzie Krety. Po ustaleniu, że ślady należą do ssaków, zostawił sprawę na kilka lat. Wrócił do Grecji dopiero w 2010 roku. Towarzyszył mu Grzegorz Niedźwiedzki z Uniwersytetu w Uppsali. Dwaj polscy badacze dokonali szczegółowych badań i przedstawili sensacyjne wnioski – ślady odbitych pięciopalczastych stóp bez pazurów (z rozwiniętym dużym palcem) pozostawiły homininy, czyli archaiczni przodkowie człowieka, około 5,7 mln lat temu.

Wyniki badań opublikowano na łamach prestiżowego ,,Proceedings of the Geologists’ Association”.

Odkrycie Polaków podważyło dotychczasowe ustalenia odnośnie rozwoju ludzi. Do tej pory za kolebkę uznaje się Afrykę, skąd miały zacząć się migracje do Europy i Azji. Najstarsze znalezione tropy praludzkie oceniano zaś na 3,6 mln lat. Ślady z Trachilos mogą oznaczać, że ludzie niekoniecznie wywodzą się z Czarnego Lądu.

Najnowsze odkrycie potwierdza z kolei ustalenia dotyczące gatunku Graecopithecus sprzed 7,2 mln lat z terenów Grecji i Bułgarii. Badania pokazały, że należy go zaliczyć do homininów, a dotychczas za ich bezpośredniego przodka uznawany był Ardipithecus ramidus z Etiopii sprzed 4,4 mln.

Naukowcy przyznają, że wyniki ich badań zostały przyjęte niezwykle chłodno w środowisku naukowym –  mimo uznanej renomy autorów miesiącami nie można było znaleźć czasopisma, które zdecydowałoby się ją opublikować.

źródło: RMF FM

(5397)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.