Portal informacyjno-historyczny

12 marca 1943 Niemcy zabili 14-latkę, tylko dlatego, że była Polką. To zdjęcie stało się symbolem. Przerażająca relacja fotografa, która jest świadectwem bestialstwa… [WIDEO]

w II wojna światowa/II wojna światowa - rocznice

Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

12 marca 1943 w niemieckim obozie koncentracyjnym KL Auschwitz zabita została młodziutka Polka – Czesia Kwoka. Miała 14 lat…

Poniżej fragment książki Anny Dobrowolskiej ,,Fotograf z Auschwitz”:

Pamiętam również młodziutką więźniarkę, 16-17 lat, która przyjechała z obozu przesiedleńczego w Zamościu wraz z większą grupą kobiet. Inne były już bardzo wynędzniałe, a ona jeszcze w dość dobrym stanie i wyjątkowo ładna. Czesia Kwoka, na którą wtedy zwróciłem uwagę, miała krew na ustach. Byłem młodym mężczyzną, wrażliwym na wygląd dziewczyny, więc taka osoba natychmiast wpadała mi w oko. Poprosiłem ją wtedy grzecznie do zdjęcia. Uspokoiłem, że nie ma się, czego bać. Te dziewczęta były na ogół przerażone, nie znały niemieckiego, więc nie rozumiały o co chodzi, kiedy wywoływano ich numery. SS-manki terroryzowały je krzykiem i biły też przy formowaniu kolumny. Wystarczyło, że któraś dziewczyna o parę centymetrów odstawała z szeregu i już dostawała pejczem po twarzy. Słyszałem zwłaszcza o trzech SS-mankach, które wyróżniały się szczególną brutalnością: Hasse, Dreshsler, Mandel. Ta ostatnia miała zwyczaj jeździć po obozie rowerem.

Czesia Kwoka była jednym z Dzieci Zamojszczyzny skierowanych przez Niemców do obozów koncentracyjnych. 13 grudnia 1942 roku trafiła do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau razem z matką, Katarzyną Kwoką pierwszym transportem z obozu przejściowego w Zamościu. Została zabita zastrzykiem fenolu 12 marca 1943 roku…

Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie. Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

3 komentarze

  1. Oskarżanie o taką zbrodnię Niemców jest ogromnym nadużyciem. To zrobili sadyści pracujący w służbach mundurowych. Tacy sadyści pracują też w polskich służbach. Ostatnio na profilu jakiejś prawicowej organizacji oglądałam jak policjant z pomocą kolegów znęcał się nad zatrzymaną w aucie kobietą i jej dwójką dzieci. Rzecz działa się w mieście na dolnym śląsku. Problem w tym, że w obronie takiej zdegenerowanej bestii stoi cała komenda policji bo – tak trzeba. Później takie bezmózgi w mundurach dokonują przestępstw i mordów na rozkaz jakiegoś politycznego mafioza a za jego bandyckie czyny odpowiada cały naród

  2. Niemcy dokonali ludobojstwa na niespotykana skale i wybielanie ich jak i zaklamywanie prawdy o ich czynach to jest ogromne naduzycie i powinno byc karalne !
    Zaklamywanie faktow i zmiana nauki historii w imie poprawnosci politycznej prowadzi do pozbawienia narodu wiedzy o przeszlosci a z mlodych robi sie idiotow mowiacych ,ze to Rosjanie postawili krematoria w KLAuschwitz !

  3. Te zdegenerowane moralnie panie, nazwane SS-mankami, ściśle rzecz ujmując nimi nie były. Do SS przyjmowano wyłącznie mężczyn. Kobiety były w służbie pomocniczej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Najnowsze z II wojna światowa

Idź na górę