Zwieramy szyki – relacja z konferencji Stop pedagogice wstydu

w Blog Aleksandry Pietkiewicz


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Ten tydzień obfitował w wydarzenia naukowe i akcje społeczne, takie jak publiczny Różaniec Krucjaty Młodych – zadośćuczynienie za grzech bluźnierstwa na scenie muzycznej, batalia w obronie życia poczętego, spotkanie z ekspertem od spraw ideologii gender, i tym podobne.

15 października byłam na konferencji Stop pedagogice wstydu, zorganizowanej w Sejmie przez Narodową Organizację Kobiet i Ruch Narodowy (warszawskie struktury). Wydarzenie rozwijało się wokół pytań o polską tożsamość, dlatego objęło taką tematykę jak kwestia narodowości na Kresach, wartości katolickie jako odpowiedź na bełkot nowomowy struktur ponadnarodowych, głównie unijnych, problem wychowania narodowego i formacji katolickiej, pojawił się nawet wątek sztuki filmowej – w odniesieniu do propagandy PRL i jej kontynuacji współczesnej.

Wśród prelegentów znalazły się osobistości nietuzinkowe: jak prof. Tomasz Panfil z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, dr Aldona Ciborowska, Tadeusz Płużański czy Leszek Żebrowski oraz Ewa Szakalicka, nie zabrakło głosu narodowców: dr Marty Cywińskiej z Narodowej Organizacji Kobiet, Bawera Aondo Akaa i Krzysztofa Bosaka, całość prowadzili Prezes Ruchu Narodowego, poseł Robert Winnicki oraz koleżanki z Narodowej Organizacji Kobiet. Konferencja była nagrywana, jej całość można będzie obejrzeć tutaj, do czego zachęcam, ze względu na wysoki poziom referatów i żywiołową, wartościową dyskusję.

W moim artykule chciałabym poruszyć ten temat, który zapadł mi w pamięć, był osią dla wszystkich wystąpień – to pytania o tożsamość. Nad tym, dlaczego jesteśmy dumni z Polski, zastanawiała się młodzież w ramach konkursu dla licealistów. O to, kim jesteśmy, pytamy w zderzeniu z tym, kim nie chcemy być – to wątek starcia trzeciego pokolenia AK z trzecim pokoleniem UB, uświadomił nam to Leszek Żebrowski. O to, co w nas tworzy najgłębsze odniesienia, pytamy wobec niejasności pojęć, wyżymanych z treści przez współczesnych ideologów nowego rodzaju totalitaryzmów – w tym wątku nawiązała się ciekawa rozmowa dr Ciborowskiej z Krzysztofem Bosakiem. W swoim referacie, dr Ciborowska zaproponowała zgłębianie myśli ks. prof. T. Guza i M. A. Peters, aby zrozumieć po co i jakimi chcą nas uczynić ci, którzy poddają się współczesnym ideologiom.

O to, kim chcemy być, pytamy pochylając się nad tematem wychowania narodowego – tu z kolei warto było posłuchać wypowiedzi dr Marty Cywińskiej, która przypomniała zasady przedwojennej edukacji młodych dam, zaznaczając w tym rolę wychowania religijnego. O to, kim nie jesteśmy, pytają nas zmanipulowani odbiorcy szkodliwych dla Polski mitów – o czym informował nas prof. Panfil, stawiając bolesną tezę, że kłamstwo również jest ciekawe. Jednocześnie w swoim wystąpieniu wydobył prawdziwe narodowe cechy Polaków, których owocem było choćby utworzenie i trwanie Polskiego Państwa Podziemnego czy II RP. O tym, kim są nasi bohaterowie – a jak niesprawiedliwie są postrzegani w opiniotwórczych środowiskach dotąd – opowiadał Tadeusz Płużański, komentując swój wywiad dla jednego z polskich portali informacyjnych.

O to, kogo chcemy mieć w pojęciu Narodu należy zapytać samych siebie – radziła Ewa Szakalicka, poruszając temat wynaradawiania ludności Kresów – właściwie jest mówić: ziem zabranych, jako że była to większość Polski. O tym, kim jesteśmy w Oczach Boga Żywego – gdy spotkanie z Jezusem Chrystusem Zmartwychwstałym tworzy naszą tożsamość narodową nie do oderwania od Chrztu Polski, wspomniał dr Bawer Aondo Akaa, postulując by właśnie tym aspektem polskości oczarowywać młodych ludzi. O tym, dlaczego zapominamy kim jesteśmy i jak ożywić tę pamięć, rozważał Krzysztof Bosak, analizując wpływ języka na zmianę znaczeń podstawowych pojęć organizujących życie społeczne i polityczne Europy.

Będziemy się zajmować tym, co jest fundamentalne dla życia Narodu – angażując się w kwestie tożsamości narodowej, religijnej i płciowej – zapewnił zebranych poseł Robert Winnicki, podkreślając, że nie można mówić o polityce w oderwaniu od tych spraw. Przy okazji, podkreślił coś równie ważnego; mówiąc, że te kwestie są kluczowe w szeroko pojętym ruchu narodowym, nie tylko w ugrupowaniu. Myślę, że to zaproszenie do tak szeroko ujętego ruchu narodowego jest odpowiedzią na bolączki wielu prawicowych publicystów, przerażonych stanem polskiej świadomości katolickiej i narodowej.

Według tego klucza można by napisać jeszcze cały rozdział książki, poprzestanę na tym szkicu i zaproszeniu do obejrzenia i wysłuchania całości nagrania, bo odpowiedź na pytanie: kim jesteśmy, kim nie chcemy być,  a kim być pragniemy – da się w nim odnaleźć w całej swojej obfitości.

(272)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.