Zmarł były socjaldemokratyczny kanclerz Niemiec Helmut Schmidt – informują we wtorek niemieckie media. Schmidt stał na czele niemieckiego rządu w latach 1974-1982.
Helmut Schmidt urodził się w 1918 roku. Walczył w II wojnie światowej. Po jej zakończeniu zapisał się do Socjaldemokratycznej Partii Niemiec. Pełnił kilka funkcji ministerialnych. Kanclerzem RFN został 6 maja 1974 roku.
Głównym wyzwaniem jego rządu była światowa recesja gospodarcza. Schmidt przyjął twardą i konserwatywną linię postępowania. Aktywnie współdziałał z Valérym Giscardem d’Estaing na rzecz poprawienia stosunków z Francją. W 1975 roku podpisał Akt Końcowy KBWE, tworzący Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.
Swą polityczną przyszłość silnie związał z rozszerzeniem NATO po sowieckiej inwazji na Afganistan.
Choć propaganda niemiecka i proniemieckie lobby w Polsce zrobiły ze Schmidta „przyjaciela Polski”, to jako kanclerz poparł on podczas spotkania z enerdowskim przywódcą Erichem Honeckerem wprowadzenie stanu wojennego. Powiedział wtedy:
Najwyższy czas, aby w Polsce zaczęto zaprowadzać porządek.
Poprosił swego wschodnioniemieckiego kolegę o przekazanie Jaruzelskiemu „wyrazów uznania i zrozumienia”. Potem, już jako osoba prywatna i dziennikarz „Die Zeit”, lobbował przeciwko sankcjom amerykańskim nałożonym na PRL i Związek Sowiecki jako retorsje za stan wojenny.
źródło: wPolityce.pl / Polskie Radio
(122)