Szacuje się, iż w kwietniu 1940 r. w ramach ludobójstwa znanego jako zbrodnia katyńska Sowieci zamordowali strzałem w potylicę blisko 22 tysiące polskich oficerów i cywili. Ofiarą masakry padło także dwóch Węgrów: Oskar Rudolf Kuehnel (Kühnel) oraz Emánuel Aladár Korompay. Ku pamięci polskich i węgierskich Ofiar katyńskiego ludobójstwa powstał nowy klip zespołu Hungarica „Ziemia uświęcona krwią” („Vérrel szentelt föld”):
W 1914 r. Korompay został powołany do armii austro-węgierskiej i wysłany na front galicyjski. Poznał tam swoją przyszłą żonę, Polkę, a następnie wstąpił na ochotnika do polskich oddziałów walczących o niepodległość. Pracował jako językoznawca i tłumacz literatury pięknej. Był autorem pierwszego słownika węgiersko-polskiego oraz lektorem języka węgierskiego na Uniwersytecie Warszawskim. Pełnił też funkcję przewodniczącego Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.
W myśl decyzji Sejmu z 2007 r. 13 kwietnia obchodzony jest jako Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej (tego dnia w 1943 r. Niemcy powiadomili światową opinię publiczną o odnalezieniu masowych grobów, co zostało następnie potwierdzone przez międzynarodowe grono naukowców). W 2011 r. w budapesztańskim Parku Męczenników odsłonięty został pomnik upamiętniający Ofiary katyńskiego ludobójstwa.
Gitarzysta Norbert Mentes:
Wcześniejszy klip wyreżyserowany przez Tamása Császára, który powstał do wydanego jesienią ubiegłego roku podwójnego albumu Hungarici „Ojczyzna i wierność”, w przeciągu tygodni obejrzało kilkaset tysięcy internautów. Obecny filmik stanowi jego kontynuację i wpisuje się w koncepcję całej płyty, przedstawiając przyjacielskie, heroiczne, a zarazem jakże tragiczne w swych niektórych odsłonach związki historyczne pomiędzy naszymi narodami. Teledysk uwiecznia także węgierskie ofiary zbrodni katyńskiej, przybliżając głównie postać Emánuela Aladára Korompay. Nowa wersja utworu „Ziemia uświęcona krwią” zostanie zaprezentowana na koncercie, jaki odbędzie się 24 marca w Esztergom z okazji Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Łączy nas bardzo wiele, poczynając od więzów krwi, które zawdzięczamy mariażom naszych rodów królewskich aż po wspólne doświadczenia kataklizmów dziejowych, jakie nawiedziły nasze państwa. Stąd pomysł, by w ramach koncertu muzyki rockowej uczcić zbliżające się właśnie święto przyjaźni polsko-węgierskiej.
(4957)