Współczesna moda na poprawianie zdjęć przeważnie nie wiąże się z tragiczną historią. Inaczej było w przypadku retuszowanych zdjęć za czasów Józefa Stalina. W wielu przypadkach za takim działaniem stała śmierć. Zdarzyło się też jednak, że sam Stalin został ,,poprawiony” przez Niemców.
23 sierpnia 1939 roku zawarto niemiecko-radziecki pakt o nieagresji zwany paktem Ribbentrop-Mołotow. Z przedstawicielem III Rzeszy spotkał się jednak też osobiście Józef Stalin, co uwieczniono na fotografii. Przywódca ZSRS trzymał w ręku papierosa, co nie spowodowało się Adolfowi Hitlerowi. Führer nakazał wyretuszować zdjęcie i dopiero poprawione pokazać Niemcom. Powód? Hitler miał awersję do palenia papierosów.
Mimo że w młodości był nałogowym palaczem, później skończył z nałogiem, a samo palenie uważał za deprawujące. Obiecał położyć kres używaniu tytoniu w wojsku po zakończeniu wojny. Hitler osobiście zachęcał bliskich przyjaciół do niepalenia i nagradzał tych, którzy rzucili palenie. Osobista niechęć Hitlera do tytoniu była jednym z kilku czynników stojących za kampanią antynikotynową w latach 30. i wczesnych latach 40. w III Rzeszy.
W ZSRS retuszowanie zdjęć było nagminne. Często upiększano wizerunek wodzów, ale jeszcze częściej ingerencja w zdjęcie oznaczała śmierć osoby, która zniknęła z fotografii. Taką krwawą pamiątką jest zdjęcie wykonane w 1915 roku na Syberii. Widać na nim Stalina oraz 14 innych osób: m.in. Surena Spandariana (ormiański rewolucjonista), Lwa Kamieniewa (działacz bolszewicki, pierwszy przewodniczący Centralnego Komitetu Wykonawczego Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej Rosji), Grigorija Pietrowskiego (pochodzący z Ukrainy bolszewik, ludowy komisarz spraw wewnętrznych, któremu podlegała tajna policja Czeka), Jakuba Swierdłowa (przywódca bolszewików, w latach 1917-1919 formalnie głowa państwa rosyjskiego), Filipa Gołoszczokina (komisarz wojskowy Uralskiej Rady Delegatów), Fiodora Samojłowa (bolszewickiego posła do IV Dumy Państwowej), Wierę Szwejcer (żona Spandariana, Aleksieja Badajewa (bolszewicki poseł w IV Dumie Państwowej). W 1939 roku na tym samym, ale nie takim samym, zdjęciu, które pokazuje 15-osobową grupę konspiratorów biorącą udział w naradzie w wiosce Monastyrskoje w Kraju Turuchańskim we wschodniej Syberii, jest już tylko 9 osób.
Najpierw zniknął ze zdjęcia Kamieniew, którego oskarżono o próbę zamachu na Stalina i skazano na wyrok śmierci. Rozstrzelano także jego żonę, synów oraz rodzinę jego brata. Potem usunięto kolejnych 5 osób, a w ich miejsce pojawiła się roślinność. Dodatkowo zdjęcie odpowiednio wykadrowano.
Dwa inne wymowne przykłady:
Z fotografii zniknął też Mikołaj Jeżow, który został roztrzelany
(4077)