Portal informacyjno-historyczny

To zdjęcie podbiło media społecznościowe. Niezwykłe małżeństwo powstańców i niezwykła historia…

w II wojna światowa


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Państwo Sempka poznali się podczas Powstania Warszawskiego, oboje urodzili się w 1928 roku, oboje 13. dnia miesiąca. W sobotę Jan Sempka ps. „Sztychnicki”, żołnierz batalionu „Gozdawa”, świętował 89. urodziny. Ich historię opisał profil Nie Zapomnij O Nas, Powstańcach Warszawskich.

Podczas Powstania Warszawskiego walczył na Starym Mieście. W sierpniu brał udział w pierwszej próbie zdobycia Dworca Gdańskiego. Walczył w garbarni Fabryki „Quebracho”, na barykadzie na Nalewkach przy Arsenale.

30 sierpnia, przed przebiciem do Śródmieścia, poprosił dowódcę o zgodę na pożegnanie się z rodziną przebywającą przy ul. Zakroczymskiej. Tam został odcięty przez oddziały niemieckie, przebrał się w cywilne ubranie i opuścił Warszawę wraz z cywilami.

Następnie wywieziony przez Niemców do obozu koncentracyjnego KL Mauthausen. Chorował z niedożywienia, cudem uniknął zagazowania. W dniu wyzwolenia ważył 34 kg – przy wzroście 172 cm.

Po wojnie wrócił z ojcem do Warszawy. Wtedy też dowiedział się, że Matka Anna, siostra Basia (12 lat) i siostra Wanda (4 lata) na terenie bocznicy przy Stawkach zostały wyciągnięte przez Niemców z grupy ludności cywilnej i 31 sierpnia 1944 zamordowane przy ul. Okopowej. Brat Wacław zginął 10 września 1944 na pl. Trzech Krzyży.

W 1948 roku Pan Jan ożenił się ze swoją miłością – Krystyną Piech ps. „Giewont” i żyją szczęśliwie do dzisiaj.

(749)


Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę