Państwo Sempka poznali się podczas Powstania Warszawskiego, oboje urodzili się w 1928 roku, oboje 13. dnia miesiąca. W sobotę Jan Sempka ps. „Sztychnicki”, żołnierz batalionu „Gozdawa”, świętował 89. urodziny. Ich historię opisał profil Nie Zapomnij O Nas, Powstańcach Warszawskich.
Podczas Powstania Warszawskiego walczył na Starym Mieście. W sierpniu brał udział w pierwszej próbie zdobycia Dworca Gdańskiego. Walczył w garbarni Fabryki „Quebracho”, na barykadzie na Nalewkach przy Arsenale.
30 sierpnia, przed przebiciem do Śródmieścia, poprosił dowódcę o zgodę na pożegnanie się z rodziną przebywającą przy ul. Zakroczymskiej. Tam został odcięty przez oddziały niemieckie, przebrał się w cywilne ubranie i opuścił Warszawę wraz z cywilami.
Następnie wywieziony przez Niemców do obozu koncentracyjnego KL Mauthausen. Chorował z niedożywienia, cudem uniknął zagazowania. W dniu wyzwolenia ważył 34 kg – przy wzroście 172 cm.
Po wojnie wrócił z ojcem do Warszawy. Wtedy też dowiedział się, że Matka Anna, siostra Basia (12 lat) i siostra Wanda (4 lata) na terenie bocznicy przy Stawkach zostały wyciągnięte przez Niemców z grupy ludności cywilnej i 31 sierpnia 1944 zamordowane przy ul. Okopowej. Brat Wacław zginął 10 września 1944 na pl. Trzech Krzyży.
W 1948 roku Pan Jan ożenił się ze swoją miłością – Krystyną Piech ps. „Giewont” i żyją szczęśliwie do dzisiaj.
(749)