Zdjęcia wypędzonych Niemców? W rzeczywistości to więźniarki niemieckich obozów koncentracyjnych. To nie jedyny taki przypadek…

w Historia Niemiec/Wiadomości ze świata


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

wypedzeniNiemiecki historyk Stephan Scholz twierdzi, że liczne zdjęcia wykorzystywane przez media do zilustrowania losu niemieckich wypędzonych z Europy Wschodniej po II Wojnie Światowej powstały w rzeczywistości wcześniej, czasem na zamówienie propagandy nazistowskiejinformuje Telewizja Republika.

Zdaniem naukowca z Oldenburga taki nieprawdziwy materiał znalazł się między innymi w trzyczęściowym serialu „Wypędzeni” wyemitowanym w roku 2001 przez pierwszy program telewizji publicznej ARD. W części pierwszej „Ucieczka” znalazła się kilkusekundowa sekwencja pochodząca z nazistowskiej kroniki filmowej Wochenschau z 1940 roku.

Zdjęcia uciekających kobiet z dziećmi, przedrukowywane często przez magazyny typu „Geo” i gazety „Sueddeutsche Zeitung” czy „Bild” jako przykłady ucieczki Niemców przed nadciągającą Armią Czerwoną w latach 1944/1945, zostały wykonane przez brytyjskiego fotografa Freda Ramage i przedstawiają byłe więźniarki obozów koncentracyjnych, które przyjechały po wojnie do Berlina z Łodzi.

Z kolei w dokumentacji „Wielka ucieczka” drugiego programu telewizji publicznej ZDF wykorzystano zdjęcie z filmu nakręconego w 1927 roku, ukazującego losy Niemców na Górnym Śląsku po I wojnie światowej. ZDF pokazała zdjęcia z Wochenschau z 1940 roku w filmie o zatopieniu przez radziecki okręt podwodny statku „Wilhelm Gustloff” w 1945 roku.

ARD i ZDF potwierdziły wykorzystanie niewłaściwych materiałów. Nie można obecnie stwierdzić, jak doszło do pomyłki – oświadczyła rzeczniczka ARD. Redakcje zwracają uwagę, że zdjęcia w archiwach często są zaopatrzone w błędne podpisy.

Scholz opisał liczne przypadki wykorzystywania przez media niewłaściwych zdjęć w najnowszym wydaniu fachowego pisma „Zeithistorische Forschungen”. Zaapelował przy tej okazji o bardziej odpowiedzialne postępowanie z historycznymi materiałami. – Trzeba wiedzieć, skąd pochodzą historyczne zdjęcia – powiedział historyk.

O wpadce ze zdjęciami poinformował w najnowszym wydaniu tygodnik „Der Spiegel”.

źródło: Telewizja Republika

(238)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.