Zaskakujące słowa Stuhra o swoim ojcu – prokuratorze stalinowskim podczas kongresu prawników [WIDEO]

w Wiadomości z Polski


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Jerzy Stuhr przyznał w wywiadzie dla Wirtualnej Polski, że jego ojciec był prokuratorem w czasach stalinowskich. Tym większe zdziwienie wywołało jego pojawienie się w Katowicach na Kongresie Prawników Polskich, by dyskutować o reformie wymiaru sprawiedliwości i stanie praworządności w Polsce.

Podczas kongresu Stuhr odniósł się również do postaci ojca.

Fakt, że (ojciec- red.) był prokuratorem nienależącym do PZPR, no to już był pewien znak szczególny. I ojciec wybrał. Co wybrał? Wolność. Niezależność. On był naprawdę z ducha przekonany, że jemu, jako oskarżycielowi publicznemu, nie wolno być uwiązanym w jakiekolwiek wpływy ideologiczne lub partyjne

– tłumaczył Stuhr. Wypowiedź zastanawiająca, bo mówienie o wolności w czasach stalinizmu jest nieporozumieniem.

Podobnie mówił w wywiadzie dla Wp.pl.

Chyba z domu wyniosłem kompletną apartyjność. Proszę pana, mój ojciec potrafił być bezpartyjnym prokuratorem za Stalina, a ja miałbym być posłem za Kaczyńskiego i Dudy?

– mówił. Do roku 1953, czyli do śmierci Stalina, mówienie o niezależności prokuratury jest kpiną. Jak widać jednak, Stuhr takie rzeczy wygłasza publicznie.

Wyrażam ogromną nadzieję, w imieniu środowisk innych, środowisk twórczych w tym wypadku i wiedzcie państwo, że z wielką nadzieją czekamy na wasz głos w sprawie obrony, obrony niezależności

– podkreślał także aktor, kierując swoje słowa do zgromadzonych. Powołał się na przykład swojego ,,wielkiego mistrza i nauczyciela, jednego z największych artystów, jakiego spotkał w swoim życiu, pana Andrzeja Wajdy”.

Andrzej Wajda powiedział, że są ludzie, którym wolność jest do życia bezwzględnie potrzebna. Jednym jest potrzebna bezwzględnie, a innym nie

– mówił. Zderzenie słów o stalinowskim prokuratorze z deklaracją o wolności brzmią naprawdę zadziwiająco…

Tak skomentowano to na Twitterze:

Zdecydowanie lepiej współgrają inne niedawno wypowiedziane słowa Stuhra, który drwił z Żołnierzy Wylętych, a wcześniej narzekał na społeczeństwo, w którym panoszy ssię polactwo.

Antysemityzm, płytki katolicyzm…i histeryczny patriotyzm. Z tego składa się polskość

– tak definiował polskie społeczeństwo. Równie błyskotliwe myśli przekazywał jego syn Maciej Stuhr, któremu pomyliły się daty, bitwy i strony konfliktu – mówił, że to Polacy pod Cedynią przywiązali dzieci do machin oblężniczych. W rzeczywistości chodziło o obronę Głogowa i oblężenie przez wojska cesarstwa rzymskiego pod dowództwem króla niemieckiego Henryka V.

(27440)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.