Zapomniane wpadki Bronisława Komorowskiego, czyli nowa historia powstań śląskich. Oraz stawianiu na równi z powstańcami ich przeciwników, walczących o niemiecki Śląsk. „Szanujemy ich wybory”

w Wojna o pamięć


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

komorowskiPodczas uroczystości z okazji 90. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego na Górze Świętej Anny w 2011 roku Bronisław Komorowski oddał sprawiedliwość tym, którzy walczyli o niemiecki Śląsk.

Prezydent Polski wygłosił wtedy słynne przemówienie, zgodne z zasadami politycznej poprawności. Komorowski postanowił
również oddać sprawiedliwość tym mieszkańcom Śląska, którzy jako swą tożsamość wybierali niemieckość i chęć przynależności do państwa niemieckiego.

– Szanujemy również tutaj wybory tych, którzy stanęli po drugiej stronie zmagań – mówił prezydent. – Nie wszystkich łączyło przekonanie, że Śląsk i Polska to jedno ciało tej samej Ojczyzny. Że śląskość to polskość

– tłumaczył Komorowski.

– Za chwilę okaże się, że trzy skrzydła z katowickiego pomnika to nie symbole trzech Powstań Śląskich, ale symbole ofiar „wojny domowej” – Polaków, Niemców i „narodowości śląskiej”

– komentował wtedy Jerzy Polaczek, poseł PiS i rodowity Ślązak.

Podczas obchodów nie zabrakło grupy rekonstruującej niemieckie Freikorpsy (oddziały tłumiące powstanie śląskie).

Specyficzny stosunek Komorowskiego do powstań nie zmienia się. Pytany w radiowej „Trójce” o ważność Powstania Wielkopolskiego czy tych na Śląsku, znacząco ją umniejszył. -Tamte miały charakter bardziej lokalny. Cieszę się, gdy Ślązacy upominają się o pamięć o Powstaniach Śląskich bo to znaczy, że dla nich to jest ważne. Powstanie Warszawskie wybuchło w stolicy państwa polskiego miało więc wymiar ogólnonarodowy – mówił.

Marginalizowanie powstań śląskich odbywa się od dawna. Jak mówi Krystian Szulc – wnuk śląskich powstańców – osiągnięcia tych trzech zrywów zawsze były umniejszane. Na obchodach rocznicowych od lat brakuje najważniejszych osób w kraju. – Ludzie tej ziemi chcieli być w Polsce. Nie pielęgnuje się tego . Traktuje się to po macoszemu – uważa Krystian Szulc, wnuk powstańców śląskich, Stow. Powstań Śląskich 90.

Zdaniem historyków, prezydent Komorowski mija się z prawdą. O powstaniach śląskich trzeba mówić, że były nie tylko bardzo krwawe, ale przede wszystkim jak najbardziej narodowe.

– Mówimy o razem, o kilkudziesięciu tysiącach uzbrojonych ludzi, którzy walczyli w większości z pełnym przekonaniem o sprawie o jaką walczą

– mówi Jarosław Racięski, Muzeum Śląskie w Katowicach. Zwłaszcza , że Polska na przyłączeniu w 1922 roku części Śląska bardzo skorzystała.

Ale prezydent Komorowski lekceważy powstania śląskie, bo być może zapomina o ich roli. – Warto więc pamiętać, że powstanie wielkopolskie to jedno z dwóch powstań w historii Polski, które się powiodły – mówił.

Profesor Grzegorz Kucharczyk, kierownik Pracowni Historii Niemiec i Stosunków Polsko-Niemieckich Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk, ocenia, że taka konkluzja jest uproszczeniem. – Są dwie drogi mówienia o zwycięskich powstaniach narodowych: albo uznaje się, że w naszej historii było tylko jedno powstanie zwycięskie, czyli Wielkopolskie z 1919 roku, albo mówi się o wszystkich, czyli również o Powstaniach Śląskich w kontekście osiągniętych celów. Ujęcie prezydenta jest pewnym novum – uważa nasz rozmówca.

Gdyby Bronisławowi Komorowskiemu chodziło tylko o Wielkopolskę, to miałby rację, natomiast prezydent mówi o kontekście ogólnopolskim, co jest już znaczną nieścisłością historyczną. – W perspektywie ogólnopolskiej należy pamiętać o wszystkich dzielnicach. Nie można marginalizować zrywu Polaków na Śląsku. Dramatycznym testem „powodzenia” powstań było to, co się działo po 1939 roku, czyli zarówno powstańcy wielkopolscy, jak i śląscy byli pierwsi do odstrzału przez Niemców – byli bowiem uznawani za nieprzejednanych wrogów Rzeszy Niemieckiej – zaznacza historyk.

źródła: Radio Maryja, TVS

(68)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.