Władysław Jasiński ps. "Jędruś", dowódca oddziału "Jędrusiów"

Za życia został legendą. Nazwa jego oddziału stała się synonimem walki z Niemcami [wideo]

w Bez kategorii


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze
Władysław Jasiński ps. "Jędruś"
Władysław Jasiński ps. „Jędruś”

W czwartek, 9 stycznia przypada 71. rocznica śmierci Władysława Jana Jasińskiego ps. „Jędruś”, jednego z najważniejszych dowódców partyzanckich na Kielecczyźnie i Podkarpaciu. Nazwa oddziału, który przyjął swoją nazwę od pseudonimu swojego dowódcy, stała się synonimem walki z Niemcami.

Władysław Jan Jasiński urodził się 18 sierpnia 1909 r. w Sadkowej Górze niedaleko Mielca (Podkarpackie). Studiował historię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz prawo na Uniwersytecie Warszawskim, które ukończył w 1938 roku. Jeszcze w czasie studiów wstąpił do Związku Młodej Polski.

Po studiach powrócił na Podkarpacie i podjął pracę nauczyciela w tarnobrzeskim gimnazjum.

We wrześniu 1939 roku brał udział w obronie Tarnobrzega.

Po wrześniowej klęsce bardzo szybko przeszedł do działalności konspiracyjnej.

[quote]Skupił wokół siebie, młodych, niezwykle aktywnych ludzi. Cała działalność miała charakter przede wszystkim propagandowy. We wczesnym okresie ‚Jędrusie’ skupili się na działalności wydawniczej. Nie prowadzili działalności bojowej w pierwszych latach[/quote]

– powiedział dyrektor Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach, historyk dr Marek Maciągowski.

Działalność wydawniczą oddział prowadził w Sulisławicach (pow. sandomierski). „Jędrusie” mieli tam swoją drukarnię. Mieściła się ona w starym kościele” – powiedziała w rozmowie z PAP nauczycielka historii z Publicznego Zespołu Szkół im. Oddziału Partyzanckiego „Jędrusie” w Sulisławicach Danuta Jaworowska.

Grupa Władysława Jasińskiego wydawała tam biuletyn informacyjno-propagandowy „Odwet”.

[quote]Informacje w nim zawarte, były uzyskiwane głównie za pośrednictwem nasłuchu radiowego i bardzo szybko zamieszczane na łamach biuletynu[/quote]

– wyjaśnił dr Maciągowski. Jak podkreślił, wielu osobom wydawało się wówczas, że za pismem stoi duża, prężna organizacja, tymczasem była to niewielka grupa konspiratorów.

[quote]‚Odwet’ na początku był pisany przez kalkę, potem na maszynie i powielaczu. Jasiński zyskiwał współpracowników rozsianych po całej prawostronnej Sandomierszczyźnie, a potem lewobrzeżnej, głównie na południe od Sandomierza. Organizacja działała spontanicznie i żywiołowo[/quote]

– powiedział autor monografii „Odwet-Jędrusie”, żołnierz Armii Krajowej Włodzimierz Gruszczyński ps. Jach.

Jak twierdzi Gruszczyński, „charakter działalności grupy Jasińskiego zmienił się radykalnie na wiosnę 1941 roku, kiedy w pięć osób dokonała ona skoku na leśnictwo w Szczece położone między Staszowem a Połańcem i zabrała pewną ilość pieniędzy na wydawanie ‚Odwetu’ i działalność pomocową”.

[quote]Była to działalność opiekuńcza wobec osób poszkodowanych przez wojnę. To wszystko spowodowało, że „‚Jędruś’ jeszcze za życia uważany był za bohatera narodowego, a ‚Jędrusie’ za ‚Opatrzność Bożą’ dla miejscowej ludności[/quote]

– powiedział Gruszczyński.

Władysław Jan Jasiński zginął 9 stycznia 1943 roku w miejscowości Trzcianka między Połańcem a Osiekiem na posesji Józefa Wiącka, swojego następcy.

[quote]Na ten dzień wyznaczył spotkanie z chłopakami przed jakimiś działaniami w Tarnobrzeskiem. Chłopcy byli zawiadomieni. ‚Jędrusie’ nie kwaterowali w jednostce zwartej – albo mieszkali we własnych domach, albo na kwaterach i skrzykiwali się[/quote]

– tłumaczył Gruszczyński.

Władysław Jasiński ps. "Jędruś", dowódca oddziału "Jędrusiów"
Władysław Jasiński ps. „Jędruś”, dowódca oddziału „Jędrusiów”

Władysław_Jasiński-jedrusWedług niego, tego dnia jeden z gestapowców działających w okolicach Połańca „nakrył przypadkowo mieszkańca pobliskiej wsi, który ubił świnię i był w trakcie wyrabiania mięsa na sprzedaż. To było zakazane. Broniąc się przed konsekwencjami, zdradził miejsce pobytu „Jędrusiów”.

Wraz Jasińskim zginęli jego koledzy Marian Gorycki (ps. Polikier) i Antoni Toś (ps. Antek). 11 stycznia 1943 r. zostali pochowani na cmentarzu sulisławickim, gdzie do dziś znajduje się zbiorowa mogiła „Jędrusiów”.

Po śmierci Jasińskiego, dowództwo przejął Józef Wiącek ps. Sowa. W okresie realizacji planu „Burza” „Jędrusie” stali się 4. kompanią 2 Pułku Piechoty Legionów AK Ziemi Sandomierskiej.

[quote]Oddział „Jędrusiów”, który przyjął swoją nazwę od pseudonimu swojego dowódcy był popularny do tego stopnia, że określenie „Jędrusie” szeroko stosowano do każdej działalności konspiracyjnej. „Ta nazwa stała się w roku 1940, 1941 wręcz synonimem walki z Niemcami” – zaznaczył dr Maciągowski.[/quote]

zródło: Polska The Times

(344)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.