Ukraińska władza samorządowa we Lwowie z Cmentarza Łyczakowskiego, na którego wschodniej części znajduje się Cmentarz Orląt Lwowskich, uczyniła teren muzeum. Aby móc wejść na cmentarz i pomodlić się na grobach polskich bohaterów, należy zapłacić za bilet wstępu –informuje wPolityce.pl.
Dziesięcioosobowa grupa Polaków, która przebywała z posłem Stanisławem Piętą na Ukrainie, odmówiła zapłaty za wejście na cmentarz, żądając zaprzestania naruszania podstawowego prawa do wolności religijnej, którą gwarantuje europejska Konwencja Praw Człowieka.
Za przekroczenie bramy cmentarza pobierana jest opłata w wysokości 1,50 euro.
Nie może być tak, że za modlitwę na grobach naszych rodaków mamy uiszczać opłaty. W ten sposób Ukraińcy naruszają nasze prawo do wolności religijnej
– skarżyli się rodacy.
W czasie, gdy grupa modliła się nad grobami polskich bohaterów, dyrekcja cmentarza poleciła wezwać ochronie milicję.
Wytłumaczyliśmy milicjantom, że na cmentarzu nikt za przysługujące każdemu prawo do modlitwy nie może pobierać opłat. Przypomnieliśmy funkcjonariuszom, że zarówno Polska jak i Ukraina są sygnatariuszami europejskiej Konwencji Praw Człowieka, która gwarantuje każdemu wolność religijną, a na Cmentarzu Łyczakowskim prawo to jest naruszane
– tłumaczył poseł Stanisław Pięta.
Z cmentarza, na którym spoczywają polscy bohaterowie czyni się muzeum i nakazuje pobieranie opłat od osób, które przychodzą się modlić na groby nie tylko obrońców Lwowa, ale także np. powstańców styczniowych. To jest całkowicie niezrozumiałe działanie, mające antypolski wymiar, jest niezgodne z konwencjami międzynarodowymi i głęboko naruszający prawo do wolności religijne. Władze samorządowe Lwowa z tych działań powinny jak najszybciej wycofać się
– dodał.
Łącznie na Cmentarzu Orląt Lwowskich pochowano 2859 poległych bohaterów.
Cmentarz odbudowano ze składek Polaków, po tym jak po wojnie został najpierw zbezczeszczony, zdewastowany i rozgrabiony przez lokalną władze, a potem przez Armię Czerwoną. W 2005 roku odbyło się jego uroczyste otwarcie.
Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie. Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com
Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.