Na profilu facebookowym FaceJew, który „ma na celu ma na celu przybliżenie wszystkim Państwu wspaniałej, różnorodnej kultury żydowskiej, szczególnie współczesnej, lecz także tradycyjnej, oraz zdarzeń dotyczących dialogu polsko-żydowskiego”, opublikował następującą wypowiedź niejakiego Marcina Króla. Pisze on:
Chciałbym opisać sytuację, która miała miejsce w „ Muzeum Złotnictwa” w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą i która bardzo mnie zasmuciła. Do 30 sierpnia tego roku miała tam miejsce wystawa prac Chaima Goldberga.
Twórczość tego urodzonego w Kazimierzu polskiego Żyda znana jest na całym świecie. Goldbergowi udało się w czasie wojny uciec z Polski do ZSRR.
Po wojnie wrócił z rodziną do ojczyzny. W latach pięćdziesiątych wyemigrował do Izraela a następnie do Stanów Zjednoczonych.
Po raz pierwszy wystawę prac Chaima Goldberga odwiedziłem w kazimierskim muzeum w maju tego roku. Jego obrazy oraz zawarta w nich historia i symbolika, zwłaszcza ta nawiązujące do Holokaustu bardzo mnie poruszyły.
W sierpniu tego roku wiedząc, że już wkrótce wystawa się skończy wybrałem się do muzeum ,aby jeszcze raz móc doświadczyć piękna zawartego w obrazach Goldberga.
Zdziwiło mnie, że brakuje dwóch obrazów. Jeden z nich przedstawiał scenę jak polski chłop wyrywa złoty ząb zamordowanemu Żydowi a drugi pod tytułem „ Rabunek” przedstawia min. księży ze zrabowanymi zwojami Tory.
Pomyślałem, że być może właściciel kolekcji zabrał wcześniej te obrazy lub przekazał je do innego muzeum. Prawda niestety okazała się inna.
„Muzeum Złotnictwa” w Kazimierzu dostało „ odgórną decyzję” aby wyłączyć z wystawy te dwa obrazy jako zbyt kontrowersyjne. Obrazy zdjęto w lipcu tego roku.
Muszę powiedzieć, że jestem mocno zniesmaczony tą sytuacją i zastanawiam się czy Polska aby na pewno jest krajem demokratycznym….
Czy aby komunistycznej cenzury nie zastąpiliśmy cenzurą nacjonalistyczno- katolickich fundamentalistów.
Znalazłem też artykuł z grudnia zeszłego roku (wtedy jeszcze wszystkie obrazy wisiały) dotyczący „niewygodnych obrazów” Goldberga.
www.kazimierzdolny.pl/news/trudny-powrot-po-latach/18091.html
Poniżej zdjęcia dwóch kontrowersyjnych obrazów, które wyłączono z wystawy.
Przypomnijmy więc, jak wygląda sprawa obrazów, którą opisywaliśmy w artykule:
Szokująca wystawa za publiczne pieniądze. Jak Polacy tańczyli, gdy Żydzi szli na śmierć, polscy żołnierze z siekierami na nich napadali, a chłop wyrywał złote zęby
Zapraszamy do zapoznania się z nim.
(166)