Wojna polsko-czechosłowacka wisiała na włosku w 1945 roku…

w Polska Ludowa


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze
Wybrane ogniska konfliktu polsko-czechosłowackiego w 1945 roku, źr. foto: ciekawostkihistoryczne.pl
Wybrane ogniska konfliktu polsko-czechosłowackiego w 1945 roku, źr. foto: ciekawostkihistoryczne.pl

To mało znanych fakt z historii Polski. Mimo że II wojna światowa dopiero się skończyła, konflikt o Zaolzie, a także Kłodzko i Racibórz ponownie rozgorzał. Dwie strony: Polskę i Czechy powstrzymał jednak nie kto inny jak Józef Stalin. Jak czytamy w serwisie Ciekawostkihistoryczne.pl, Wojsko Polskie niemal na pewno wkroczyłoby do Czechosłowacji, gdyby nie interwencja Sowietów.

Zaolzie było kością niezgody już przed wojną, kiedy Czesi niezwykle brutalnie zajęli je, a Polacy odzyskali w 1938 r. Jednak sporne tereny znów mogły wywołać poważny konflikt w 1945 r.

Oprócz Zaolzia oba kraje spierały się o podział poniemieckiego Dolnego Śląska, zajętego przez Słowaków. Dla nowej władzy strata kolejnego terytorium po oddaniu Sowietom Kresów byłaby ogromnym ciosem propagandowym.

Jak pisze Anna Szczepańska w książce „Warszawa-Praga 1948-1968”, już w marcu 1945 roku polscy działacze na Zaolziu zaczęli apelować do Rządu Tymczasowego Rzeczpospolitej Polskiej o przyłączenie ich ojcowizny do macierzy. Na ich wezwanie niezwłocznie odpowiedział minister obrony narodowej, Michał Rola-Żymierski. Zapewnił on o dobrej woli i pomocy Stalina a także o gotowości rządu do zajęcia twardego stanowiska wobec Czechosłowacji w sprawie odpowiedniego przebiegu granicy.

W maju Polacy utworzyli na spornym terytorium swoje komitety obywatelskie i rady narodowe, a złożona z dotychczasowych żołnierzy Armii Krajowej Grupa Operacyjna „Zaolzie” sforsowała mosty na Olzie. I wtedy sprawy się skomplikowały: wbrew zapowiedziom Roli-Żymierskiego czerwonoarmiści wespół z Czechami momentalnie rozbroili polskie oddziały. Rząd Tymczasowy wysłał do Stalina memorandum, domagając się wycofania ze spornego obszaru czeskiego wojska i administracji. Tymczasem Czesi przystąpili do organizowania akcji rejestrowania i wysiedlania ludności polskiej –

czytamy w serwisie Ciekawostkihistoryczne.pl.

Czechosłowacja zwróciła Polsce miejscowości, jednocześnie rozpętując wojnę propagandową – Polacy występowali w roli prześladowców Słowaków. Polacy z kolei uważali, że to sąsiad wywołuje zamieszki i dokonuje ataków na tle narodowościowym.

czechy2

Anna Szczepańska w swojej książce pisze:

[16 sierpnia] rząd w Warszawie wezwał Polaków na Zaolziu, aby nie podporządkowywali się akcji rejestracyjnej i nie opuszczali swojej ziemi oraz zapewnił o przyjściu z pomocą.

Kolejny krok to wkroczenie wojska polskiego na Śląsk Cieszyński. Zajęto 57 hektarów na granicy.

Czesi bezpardonowo walczyli o Racibórz. 10 maja a czechosłowacka grupa operacyjna doszła w okolice miasta – dopiero interwencja Sowietów sprawiła, że wycofali się.

Nasi południowi sąsiedzi wysyłali także noty do Waszyngtonu, Paryża, Londynu, Moskwy i Warszawy, zapowiadając że ich wojsko siłą zajmie Kłodzko.

A 10 czerwca ich wojsko jeszcze raz próbowało zająć Racibórz siłą. Polacy postanowili odpowiedzieć tym samym.

Michał Rola-Żymierski wręczył posłowi czechosłowackiemu notę z żądaniem wycofania wojsk. 17 czerwca polskie oddziały przystąpiły do rewindykacji Kłodzka, a jednostkom w rejonie Cieszyna wydano rozkaz do ataku na Zaolzie. Wojna zawisła na włosku – czytamy w serwisie Ciekawostkihistoryczne.pl.

Tym razem w roli rozjemcy wystąpił Józef Stalin, któremu nie zależało na konflikcie w krajach podporządkowanych Sowietom. A od wojny było dosłownie o krok…

źródło: Ciekawostkihistoryczne.pl

(955)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.