Portal informacyjno-historyczny

Władysław Malecki i obraz Pejzaż z kościółkiem Władysław Malecki i obraz Pejzaż z kościółkiem

Władysław Malecki i obraz „Pejzaż z kościółkiem” [1870 r.]

w Malarstwo


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Władysław Malecki i obraz „Pejzaż z kościółkiem”


olej na płótnie. 65 x 101 cm.
Muzeum Narodowe, Kielce

Władysław Aleksander Malecki (ur. 3 stycznia 1836 r. w Masłowie Pierwszym, zm. 5 marca 1900 r. w Szydłowcu) – polski malarz realista znany gł. z pejzaży, brat Bolesława.

Władysław Malecki urodził się w Masłowie Pierwszym koło Kielc w 1836 r., jako drugi z trzech synów Ignacego i Karoliny z Chmielewskich. Maleccy wywodzili się ze zubożałej rodziny szlacheckiej. Ojciec Władysława pracował w administracji jako pisarz prowentowy. Niedługo po narodzinach drugiego syna rodzina przeniosła się do Suchedniowa, gdzie Ignacy zostaje kasjerem tamtejszych zakładów górniczych. W latach 1852-1856 studiował malarstwo w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem Chrystiana Breslauera. W tym okresie uwieczniał krajobrazy Bawarii, Tyrolu i Alp.

Po zakończeniu nauk jego obrazy nie znalazły uznania wśród ówczesnych elit. Jako tułacz i nędzarz malował pejzaże wiejskie i drobnomieszczańskie Gór Świętokrzyskich i ziemi szydłowieckiej. Malował pejzaże i krajobrazy, oraz epizody z powstania styczniowego. W latach 80. XIX w. znalazł schronienie w Szydłowcu. Ówczesny burmistrz miasta zaproponował mu swój mecenat. Malecki zamieszkał w ratuszowej wieży gdzie także tworzył. Podczas życia w Szydłowcu poświęcił się utrwalaniu na płótnie nie tylko sielankowych pejzaży, ale też portretów dostojnych jak na małomiasteczkowe realia gmachów Szydłowca (pejzaże dotyczące panoram miasta, ratusza, kościołów św. Zygmunta Króla oraz Ducha Św.). Poświęcając się Szydłowcu uwieczniał ważne dla miasta wydarzenia (np. Kampania Langiewicza). Zmarł z głodu i wycieńczenia w 1900 r. W Szydłowcu żył i tworzył do końca swych dni, po latach zaczyna być doceniany wśród polskich artystów oraz historyków sztuki.

źródło: Wikipedia

k

(794)


Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Centrum preferencji prywatności

Polityka Prywatności Google

W celu podwyższenia jakości prezentowanych treści nasze Serwisy korzystają z usług firmy Google takich jak Google AdSense (usługi reklamowe), Google Analytics (analiza) oraz YouTube (zamieszczenie wideo). Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jakie dane zbierane są przez Google oraz jak możesz nimi zarządzać przejdź tutaj: https://policies.google.com/technologies/partner-sites

Idź na górę