Portal informacyjno-historyczny

To nagranie widziało już ponad 7 mln ludzi na całym świecie. Ta polsko-amerykańska historia podbiła serca internautów [WIDEO]

w historia USA/II RP


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Na kanale Inspired Life Page zaprezentowano anegdotę z życia Ignacego Jana Paderewskiego. W latach 90. XIX wieku miał finansowo pomóc dwóm studentom – jednym z nich był późniejszy amerykański prezydent Herbert Hoover.

Przyszły prezydent USA w 1892 r., wtedy cierpiący na problemy finansowe student, organizował koncert pianiście (w kontrakcie zagwarantowano wypłatę 2000 dolarów). Jednak bilety nie sprzedały się na tyle dobrze i Hoover wraz z przyjacielem byli winni Polakowi 400 dolarów. Ten jednak nie domagał się całej kwoty, wręcz miał oddać 1600 dolarów, prosząc, żeby pokryli koszty, które ponieśli przy organizacji i dopiero resztę oddali jemu.

Ignacy Paderewski, Herbert Hoover, Józef Piłsudski w Belwederze – 1919

Dobro wróciło – po I wojnie światowej Hoover stał na czele Amerykańskiej Administracji Pomocy i na prośbę Polski wysłał tony żywności do naszego kraju. Kiedy Paderewski mu dziękował, przyszły prezydent USA miał przypomnieć epizod z przeszłości.

Nie wszyscy historycy potwierdzają, że do zdarzenia w latach 90. XIX wieku doszło, ale bez wątpienia Hoover zapisał się pozytywnie w polskiej historii.

W 1919 r. jednej z ulic Warszawy nadano nazwę alei Hoovera. W wigilię tego roku Józef Piłsudski wysłał depeszę do Herberta Hoovera, przewodniczącego ARA, dziękując za dary dla polskich dzieci. Za poprawę zdrowotności społeczeństwa polskiego Uniwersytet Jagielloński przyznał Hooverowi tytuł doktora medycyny. W 1921 r. doktoraty honoris causa nadały mu Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Lwowski. W 1922 w Warszawie odsłonięto (dziś nieistniejący) Pomnik Wdzięczności dla Stanów Zjednoczonych Ameryki dłuta Xawerego Dunikowskiego, upamiętniający dokonania ARA, obok pomnika Mickiewicza na Krakowskim Przedmieściu. Hoover został Honorowym Obywatelem m. stołecznego Warszawy, Honorowym Członkiem PCK oraz Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, Honorowym Obywatelem Lwowa, oraz w 1922 r. Honorowym Obywatelem Rzeczypospolitej.

(1885)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę