To jedna z najpiękniejszych, a jednocześnie nieznanych kart II RP. „Nie czuliśmy się emigrantami w obcym kraju. Pokochałem Polskę głęboko”

w II RP


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

gruzjaDo najpiękniejszych kart historii II Rzeczypospolitej należy bardzo ciepłe przyjęcie udzielone licznej grupie uchodźców gruzińskich, którzy w Polsce szukali schronienia po opuszczeniu ojczyzny opanowanej przez bolszewików.

Jakże wymowne pod tym względem były wspomnienia Dymitra Shalikashvili, który po schronieniu w Polsce ukończył polską szkoę wojskową i w końcu dosłużył się rangi majora w polskiej armii:

Współczucie, jakie Polacy okazywali nam Gruzinom, było bardzo głębokie i szczere. Polacy mieli te same, co my, doświadczenia historyczne i rozumieli, co przeżywamy w naszych sercach. Okazywali nam sympatię w sposób ciepły i przyjacielski.

Dali nam odczuć, iż znaleźliśmy się wśród prawdziwych i rozumiejących przyjaciół i że jesteśmy im bliscy. Zachowam zawsze wdzięczność za moralne wsparcie, jakiego doznaliśmy w czasach szczególnie ciężkich dla naszego nieszczęśliwego i cierpiącego kraju…

John Shalikashvili
John Shalikashvili

Pokochałem Polskę głęboko i służyłem w polskiej armii w głębokim przekonaniu, że jest jedną z najlepszych na świecie. Cudowne lata spędzone w Polsce… pozostaną na zawsze w mojej pamięci… Wdzięczny jestem Polsce za tę ciepłą gościnność wobec nas, Gruzinów, za to, że przyjęli nas, jak równych i pozwolili gruzińskim oficerom służyć w polskim wojsku. Nie czuliśmy się emigrantami w obcym kraju (…). Przeżyłem w Polsce ponad 20 lat i mogę uczciwie powiedzieć, że były to najszczęśliwsze lata mego życia

(cyt. za J. Nowak-Jeziorański „Podróż do kraju dzieciństwa”, „Rzeczpospolita” z 28 września 1995 r.).

Warto dodać, że syn majora Dymitra Shalikashvili – John Shalikashvili zrobił niebywaą karierę wojskową w USA zostając w 1993 r. szefem poączonych sztabów, tj. dowódcą sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych.

Jerzy Robert Nowak, fragment książki „Co Polska dała światu”

(75)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.