W PRL Piekary Śląskie były największym po Jasnej Górze ośrodkiem pielgrzymkowym w Polsce, z uroczystości o charakterze diecezjalnych w latach osiemdziesiątych przekształciły się w wydarzenie religijne gromadzące pielgrzymów z całego kraju. Dwa razy do roku były celem pielgrzymek stanowych – mężczyzn i młodzieńców oraz kobiet i dziewcząt.
Władze komunistyczne nie mogły pozostawić tego bez przeciwdziałania, szczególnie, że w pielgrzymkach uczestniczyli głównie robotnicy, którzy według założeń ideologicznych panujących w PRL mieli być wyznawcami komunizmu. SB prowadziła szerokie działania operacyjno-rozpoznawcze, m.in. polegające na rozpoznawaniu i dezintegrowaniu parafialnych środowisk organizujących pielgrzymki, przeciwdziałaniu pielgrzymkom, pozyskiwaniu wiedzy o organizatorach, stosowaniu wobec nich represji (przesłuchania, zarzuty, nakłanianie do współpracy, kary administracyjne). SB posuwało się nawet do prób wpływania na dekoracja religijne na terenie kościelnym.
Kornelia Banaś, Komunistyczny aparat bezpieczeństwa wobec pielgrzymek stanowych do Piekar Śląskich (1947-1989), IPN, Katowice.
Książkę można zamówić w Centrum Edukacyjnym IPN w Warszawie, ul. Marszałkowska 21/25, pon–pt 10:00–18:00 lub zamówić pod nr tel. (22) 5763005 lub pod nr tel. (32) 2070300.
(90)