fot. Wikipedia / Derzsi Elekes Andor / Groubani

Takich mocnych słów pod adresem Ukrainy nikt jeszcze nie użył. Oto dokument, który Węgry wysłały do wszystkich krajów NATO

w Wiadomości ze świata


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Ekspert Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Poznaniu dr Adam Szabelski mówił dla portalu wPolityce.pl podkreślił, że Węgry próbują blokować wejście Ukrainy do NATO i UE, żeby ją zmusić do ustępstw na rzecz swojej mniejszości.

Relacje między obydwoma krajami nie są dobre i obie strony nie są chętne do dialogu. Już w marcu media informowały, że po podpaleniu ośrodka węgierskiej diaspory na Zakarpaciu stosunki weszły w nową, ostrą fazę. Teraz informują, że ,,rząd w Budapeszcie wezwał państwa NATO do rewizji polityki wobec Kijowa”. Chodzi o memorandum do wszystkich przywódców państw NATO.

Mimo że wiedza na temat problemów w reformowaniu Ukrainy w zachodnich stolicach jest powszechna, nikt oficjalnie nie formułował tak mocnych oskarżeń, jakie pojawiły się w memorandum Viktora Orbána

– informuje ,,Dziennik Gazeta Prawna”.

Źródła problemu w relacjach między obydwoma krajami należy szukać 100 lat temu w Wersalu.

Na skutek postanowień traktatu poza granicami Węgier znalazła się większość terytorium i duża część ludności. Potomkowie tamtych Węgrów ciągle tam żyją. Jest to jeden z najważniejszych problemów w kontaktach między Węgrami a ich sąsiadami

– przypomina Szabelski. O ile sytuacja w Rumunii i na Słowacji, a także w Serbii sytuacja znacząco się poprawiła, to temat mniejszości węgierskiej na Ukrainie jest niezwykle drażliwy.

Zdaniem Szabelskiego, Ruś Zakarpacka jest jednym z najbiedniejszych obszarów zamieszkałych przez Węgrów, na co nakładają się problemy całego kraju. Do tego Ukraińcy uważają mieszkających Rusinów za Ukraińców, tymczasem ci twierdzą, że są odrębnym narodem. W prawdziwym tyglu mniejszości narodowych swoje wpływy stara się zdobyć nacjonalistyczny Prawy Sektor.

Węgry dbają o swoich rodaków mieszkających poza granicami kraju. Wielu z nich posiada obywatelstwo, z kolei Ukraina stara się zwalczać kwestię posiadania podwójnego obywatelstwa (dotyczy to także Polaków).

Kto chce otrzymać ukraińskie obywatelstwo, musi się zrzec innego

– podkreśla ekspert.

Sytuacja zaogniła się po tym, jak media dotarły do memorandum Viktora Orbana. Pisze o nim m.in. ,,Dziennik Gazeta Prawna”. Premier Węgier postrzega Ukrainę jako państwo słabe.

mimo niespotykanej w przeszłości rangi politycznej i finansowej pomocy dostarczonej przez NATO, UE, MFW, Bank Światowy i dużą grupę państw, rządowi ukraińskiemu brakuje woli politycznej i zdolności do wykonania podstawowych reform reorganizujących system gospodarczy, polityczny i społeczny wymaganych przez międzynarodowych donatorów

– zaznacza, dodając, że słabość Ukrainy powoduje niezdolność do ochrony swojej praworządności.

źródło: wPolityce / Dziennik Gazeta Prawna

(8318)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.