Portal informacyjno-historyczny

Stały się symbolem prześladowań we Francji. Zginęły, bo nie chciały wyrzec się wiary. Przejmujący fragment filmu [WIDEO]

w Historia Francji


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Nie było większych szans na odnalezienie relikwii, gdyż ich ciała wrzucono do wielkiej zbiorowej mogiły. 16 karmelitanek stało się jednak symbolem antykatolickich prześladowań w czasie rewolucji francuskiej.

Zakonnice z klasztoru w Compiegne zostały zmuszone przez rewolucyjne władze do zrzucenia habitów i opuszczenia swojego miejsca zamieszkania. Zastosowały się do rozkazów, ale postanowiły w miarę możliwości nadal przestrzegać zakonnych reguł. Zamieszkały więc w kilku grupach blisko siebie i funkcjonowały jak zakonnice. Nie opuszczały domów, a wszystko, co było potrzebne, dostarczały im tzw. siostry zewnętrzne.

Sprawa wydawał się po prawie dwóch latach. Zakonnice zostały aresztowane 22 czerwca 1794 roku, a 17 lipca zgilotynowane w Paryżu. Umarły, śpiewając antyfonę ku czci Najświętszej Maryi Panny ,,Salve Regina”. Ciała 16 karmelitek wrzucono do do dołu z piaskiem na paryskim cmentarzu Picpus. Później w tym miejscu doliczono się 1298 ofiar rewolucyjnego terroru.

Zakonnice w 1906 roku zostały beatyfikowane przez papieża Piusa X.

Rewolucja francuska trwała 10 lat. Za jej symboliczny początek uznaje się zdobycie przez mieszczan paryskiej Bastylii 14 lipca 1789 roku, a datę końcową wyznacza dojście do władzy Napoleona Bonaparte, który 9 listopada 1799 roku ogłosił się Pierwszym Konsulem. W czasie tej dekady we Francji więzienia były przepełnione, zginęło wiele tysięcy ludzi, a gilotyny pracowały czasami na okrągło – pod ostrzem straciło życie ponad 50 tysięcy ludzi. Kolejne 35 tysięcy osób padło ofiarą samosądów.

Ofiarą rewolucji był też Kościół katolicki. Duchownym najpierw odebrano prawa i przywileje, następnie opodatkowano, a następnie przejęto wszystkie dobra na mocy dekretu sekularyzacyjnego. Obywatele po ustanowieniu mocą Deklaracji Praw Człowieka i Obywatela wolności wyznania masowo porzucali wiarę katolicką. W końcu w 1792 roku ustanowiono rozdział Kościoła od państwa.

(953)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę