Jacek Kowalski w swojej najnowszej książce niczym budowniczowie gotyckich katedr ciosając z kamienia bloki do wzniesienia wspaniałych gmachów, posługując się głęboką wiedzą i erudycją oddziela prawdę od fałszu, niszczy fałszywe stereotypy i kłamstwa powielane przez wieki na temat średniowiecza.
Ciężko znaleźć wśród współczesnych autorów kogoś, kto potrafi tak przystępnie przekazać swoją głęboką wiedzę i rozpalić zainteresowanie czytelnika poruszanym tematem. Książka Jacka Kowalskiego jest jak wykonywane przez niego utwory muzyczne, opowieść snuje się na kolejnych kartach jak gawęda. Przenosi w miniony świat, budzi tęsknotę za nim, skłania do refleksji, a lekkość formy jest tylko pozorem, w którego cieniu kryje się ogrom wiedzy odkrywanej przez czytelnika.
Średniowiecze, jak chyba żadna epoka w dziejach świata nie spotkała się z tak licznymi i tak nieprawdziwymi zarzutami ze strony potomnych. Bez względu jakie jest źródło głoszonych fałszywych zabobonów, autor odrzuca je i wskazuje jak było w rzeczywistości. Pokazuje jej bogactwo, złożoność, niejednoznaczność. Wskazuje jak wiele mu zawdzięczamy. To truizm, ale warto go powtórzyć, średniowiecze zachowało i rozwinęło trzy najważniejsze elementy tradycji europejskiej, filozofię grecką, prawo rzymskie i chrześcijaństwo.
Jacek Kowalski, Średniowiecze. Obalanie mitów. Podręcznik bojowy, Wyd. Zona Zero, Warszawa 2019. Książkę można zamówić na stronie wydawnictwa Zona Zero.
Jacek Kowalski, sarmata, historyk sztuki, wykładowca akademicki, pieśniarz, poeta, tłumacz literatury starofrancuskiej, autor scenariuszy widowisk i spektakli. Wydał kilkadziesiąt książek literackich, popularnonaukowych, naukowych i nagrań CD. M.in. książki z płytami: Niezbędnik Sarmaty, Poznań 2006; Niezbędnik trubadura, Poznań 2008; płyty: Konfederacja barska po Kowalsku, Kraków 1998; Rycerze dobrej opieki. Pieśni wypraw krzyżowych, Kraków 2003; Blokomachia, Żnin 2012; książki: Gotyk wielkopolski, Poznań 2010, Meble Kowalskich. Ludzie i rzeczy, Poznań 2014; Gorzkie żale […] Reprodukcja i edycja pierwodruku z 1707 roku, Poznań 2014. Zob. www.jacekkowalski.pl.
(411)