Są postacie i rzeczy, o których nie powinno się pisać prawdy w Polsce, ani o nich dyskutować. Rafał Ziemkiewicz zdobył się na to, odważył się złamać tabu. Napisał książkę o Józefie Piłsudskim.
W „Złowrogim cieniu Marszałka” obala wiele nieprawdziwych mitów, kłamstw i przeinaczeń narosłych wokół Józefa Piłsudskiego. Nie będę ich tu wszystkich przytaczał, nie ma tu miejsca na streszczenie książki. Bardzo dobrze, że to zrobił, bo fałszywa historia nigdy nie będzie w stanie zbudować normalnego państwa i narodu. Na fałszywym fundamencie nie da zbudować się prawdy, fałszywa historia zawsze będzie źródłem fałszywej polityki.
Wielu czytelników zapewne z niedowierzaniem przyjmie wiele faktów przytoczonych przez autora w „Złowrogim cieniu marszałka”, obawiam się, że nie będzie w stanie ich przyjąć, uwierzyć, albo je odrzuci, ale bez względu na to, co zrobi, to nie zmieni prawdy, tak niestety było. Państwo polskie nie odrodziło się dlatego, że Józef Piłsudski w sierpniu 1914 r. poprowadził kadrówkę z Krakowa do Kielc. Praca nad odzyskaniem niepodległości trwała wcześniej, ogromne zasługi położyli w niej narodowcy, ludowcy i przedstawiciele innych nurtów politycznych. Po zamachu majowym w 1926 r., kiedy w wyniku bratobójczych walk Piłsudski objął władze, tę prawdę z polskiej historii wymazywano. Autor obala też sanacyjną narrację o przyczynach przeprowadzenia przez Piłsudskiego zamachu majowego. Pisze o nadużyciach sanacyjnej władzy, aferach gospodarczych, fałszowaniu wyborów, cenzurze mediów, firmowaniu kłamliwej propagandy uderzającej w przeciwników politycznych, brutalnym napaściom na polityków i dziennikarzy, czy mordu na generale Zagórskim, działaniach bezprawnych nawet w świetle stanowionego przez sanację prawa. O skazaniu opozycji w „procesie brzeskim” na podstawie haniebnego artykułu z Kodeksu karnego carskiej Rosji o „zamachu na ustrój państwowy”. Przypomina sprawę współpracy Piłsudskiego z wywiadem japońskim i austriackim. Pewnie zaskoczeniem będzie dla czytelników, że większość osób, która wiedziała o kontaktach Piłsudskiego z wywiadem cesarsko-królewskim umierało w niewyjaśnionych okolicznościach. Być może w II RP też działał „seryjny samobójca”?!
„Złowrogi cień marszałka” jest książką niezwykle ważną i wstrząsającą, pokazuje bez politycznej poprawności panującej w środowiskach prawicowych, jaką postacią był Józef Piłsudski. To także książka o tym, jaką rolę nadal w naszej historii odgrywa. Jest lekturą obowiązkową dla wszystkich, bez względu na to, jaki mają stosunek do Piłsudskiego. Miejmy nadzieję, że przyczyni się do poważnej dyskusji i głębszego zainteresowania Polaków swoją historią, bo bez jej zrozumienia nie da się budować teraźniejszości ani przyszłości.
Rafał A. Ziemkiewicz, Złowrogi cień Marszałka, Fabryka Słów, Warszawa 2017. Książkę można nabyć TUTAJ. Premiera książki: 10 maja 2017 r.
Fragment książki możesz przeczytać TUTAJ.
PS. Rafał Ziemkiewicz ubolewa w książce, że praca Stanisława Kozickiego „Historia Ligi Narodowej (1887-1907)” jest trudno dostępna. To prawda, książka ukazała się w Londynie w 1964 r., w Polsce ukazała się dopiero przed kilkoma laty nakładem Dom Wydawniczy „Ostoja” i cały czas jest dostępna. Ale można ją też bezpłatnie ściągnąć z internetu, dostępna jest pod TYM lub pod TYM adresem. Zachęcamy do lektury.
(2528)