W którym kierunku idzie aktualnie polska młodzież? Teoretycznie wyraźnie skręca w prawa stronę, ale zdaniem ekspertów to tylko pozorna droga. Nie brakuje jednak też takich, których aktualna sytuacja przeraża.
Młodzi Polacy coraz odważniej dyskutują i stawiają pytania. Nie zadowala ich przyjęcie wiedzy. Sami szukają odpowiedzi i stawiają niewygodne pytania. Pisze o tym ,,Dziennik Gazeta Prawna”.
Oburzona pracownica UW podzieliła się historią z wykładu o multikulturalizmie.
Rozpętała się dyskusja o uchodźcach. Muzułmanów w ogóle nie powinniśmy wpuszczać, deklarował jeden ze studentów. Dowodził, że państwa, które mają islamskie mniejszości, doświadczają zamachów i rosnącej przestępczości. Więc granice trzeba zamknąć. Z tym wywodem zgodziło się kilka osób. Studenci byli też głusi na kwestie empatii dla cierpiących czy tolerancji dla inności
– powiedziała. Nie ukrywa, że przeraża ją, że ksenofobiczne według niej hasła głoszą dobrze ubrani i ułożeni chłopcy, którzy mają wszystko przemyślane. Rozmówczyni „Dziennika” nie ukrywa, że ,,szowinistyczne i rasistowskie poglądy weszły do mainstreamu i jest dla nich miejsce”.
Twierdzi, że ,,ostatnio nasiliły się antyukraińskie nastroje u małej, ale widocznej grupki studentów. Jeden z nich zarzucał wykładowcy, że to banderowiec, więc nie ma co go słuchać”.
Inny dowód na zmianę nastrojów? ,,Na pierwszej zbiórce harcerskiej mojego syna zabawa, którą wymyślił drużynowy, polegała na obronie Warszawy przed atakiem Arabów” – przytacza anegdotkę.
Olgier Annusewicz z Instytutu Nauk Politycznych UW mówi:
Jest coraz więcej dobrych studentów, którzy dużo wiedzą, zobaczyli świat i wiedzą, czego chcą. To jednak nie przekłada się na zaangażowanie, w tym to polityczne
– powiedział Annusewicz, który nie ukrywa, że niewielu studentów ma obecnie wyraziste lewicowe poglądy. Dominują nastroje kontestujące rzeczywistość, stąd swego czasu moda na bycie ,,anty-PO”.
,,Dziennik” już na wstępie swojego artykułu podkreśla z przerażeniem, że około 40 procent młodych Polaków popiera działania ONR i Młodzieży Wszechpolskiej. Naukowcy z Centrum Badań nad Uprzedzeniami UW zauważają, że to efekt tego, że trzy dominujące w tej grupie wiekowej partie prawicowe – PiS (24,5 proc. poparcia w grupie 18-30 lat), Kukiz’15 (22,1 proc.) oraz KORWiN (12,9 proc.) – zbudowały poparcie na krótkotrwałych obawach np. w sprawie uchodźców.
Jak to widzą sami młodzi ludzie? Jakub wyjaśnia:
Jeżeli chodzi o homoseksualizm, to najczęściej nikomu on nie przeszkadza, lecz na pewno mniejszy procent młodych zgadza się na związki partnerskie, a bardzo minimalny na adopcję dzieci. Jeżeli chodzi o imigrantów z krajów arabskich, jest o wiele bardziej rygorystycznie. Szczególnie wśród młodych dziewczyn. Naprawdę niewielki procent młodych osób zgadza się na imigrantów.
(2153)
Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie. Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com
Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.