Dziewięć metrów wysokości i 16 szerokości ma mural, który powstał na ścianie jednego z warszawskich gimnazjów. Upamiętnia mistrzów polskiego lotnictwa: generała Stanisława Skalskiego i majora pilota Eugeniusza Horbaczewskiego, asów myśliwskich z czasów II wojny światowej – informuje Polska Zbrojna.
Na muralu na Gocławiu widzimy miasto zza chmur, szachownicę lotniczą, dwóch asów przestworzy – generała Stanisława Skalskiego i majora pilota Eugeniusza Horbaczewskiego oraz samoloty: Messerschmitt Bf 109, Hs 126 i Junkersy, zestrzelone przez polskich pilotów.
Mural znajduje się na ścianie Gimnazjum nr 28 przy ulicy Władysława Umińskiego 11.
Pomysłodawczynią jest Iwona Szatkowska, mieszkanka Gocławia – warszawskiej dzielnicy. Mural został sfinansowany z budżetu partycypacyjnego stolicy. Na projekt przeznaczono 30 750 zł.
Mural zaprojektowali oraz wykonali Wojtek Woźniak i Marcin Budziński. Wcześniej wykonali m.in. mural „Wilki” umieszczony w Gdańsku wzdłuż alei Żołnierzy Wyklętych czy malowidło poświęcone pamięci obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku, wykonane na bloku mieszkalnym w gdańskim Przymorzu.
W ten sposób chcemy pokazać młodym ludziom sylwetki dwóch zapomnianych bohaterów, którzy swoim talentem i wytrwałością przyczynili się do wielkich strat niemieckiego agresora. To ważne szczególnie teraz, w czasach kryzysu autorytetów
– podkreśla Szatkowska.
Gen. bryg. Stanisław Skalski walczył w kampanii wrześniowej i w bitwie o Anglię. Dowodził Polskim Zespołem Myśliwskim w Tunezji i na Malcie, który nazywano „Cyrkiem Skalskiego”. Znany był ze swojej olbrzymiej skuteczności. Podczas II wojny światowej zestrzelił 21 niemieckich maszyn (w tym 18 samodzielnie). As polskiego lotnictwa zmarł w 2004 roku. Jego grób znajduje się na wojskowych Powązkach.
Mjr pil. Eugeniusz Horbaczewski, pseudonim „Dziubek”, był lotnikiem 303 Dywizjonu Myśliwskiego i „Cyrku Skalskiego”. Zestrzelił 16 samolotów wroga i jeden uszkodził. Zginął 18 sierpnia 1944 roku w drodze powrotnej z walki nad Francją. Został pochowany na cmentarzu w Creil we Francji. Jest patronem 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie.
(4097)