„Pawiak przeżyłem” – poruszające wspomnienia Henryka Wasilewskiego, który przeżył brutalne śledztwo… [wideo]

w Wspomnienia i pamiętniki/Wywiady


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Historia Nieznana – Zapomniana zaprasza na reportaż pt. „Pawiak przeżyłem, wspomnienia byłego więźnia Pana Henryka Wasilewskiego”. Przeprowadziliśmy rozmowę z człowiekiem jaki został aresztowany na skutek donosu, siedział na Pawiaku, potem był w Dulagu na Skaryszewskiej i „wędrował” aż do Niemiec gdzie wyzwolili go żołnierze amerykańskiej armii. 

Wywiad był przeprowadzony w marcu 2014. po 90 urodzinach Pana Henryka.

Pan Henryk Wasilewski – ur. w 1924 roku w Warszawie. Wraz z rodzicami, starszym bratem i młodszą siostrą mieszkał na Woli, przy ul. Krochmalnej. Uczęszczał do szkoły powszechnej, a potem przez dwa lata — do wybuchu wojny — uczył się w gimnazjum im. Lelewela. Ojciec pana Henryka był zawodowym policjantem, matka zajmowała się domem.

W 1939 roku Henryk Wasilewski musiał przerwać naukę w gimnazjum i podjąć pracę w drukarni. Uczęszczał do szkoły graficznej przy ul. Konwiktorskiej, gdzie przygotowywał się do zawodu zecera. Uczył się, pracował i mieszkał niedaleko getta. We wrześniu 1943 w drukarni, gdzie pracował, miała miejsce „wsypa”. Henryk Wasilewski został aresztowany i przewieziony do więzienia w Al. Szucha, a potem na Pawiak, gdzie w ciężkich warunkach spędził kilka tygodni i był brutalnie przesłuchiwany…

(405)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.