Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Warszawie już po raz trzeci wydał materiały promocyjne w związku z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W tym roku pakiet poświęcony jest ostatnim obrońcom polskich Kresów. Teczka zawiera informacje o Samoobronie Ziemi Grodzieńskiej, Samoobronie Wołkowyskiej, oddziałach kresowej Armii Krajowej, a także liczne zdjęcia żołnierzy, inskrypcji, pism i ulotek.
Prezentacja materiałów odbędzie się 1 marca br. roku podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych na terenie byłego Aresztu Śledczego w Warszawie Mokotowie (ul. Rakowiecka 37) 1 marca 2017 r. w godz.10.00–16.00.
Zainteresowani oprócz pakietu „Ostatni Obrońcy Polskich Kresów” otrzymają materiały wydane w poprzednich latach „Mazowsze i Podlasie w ogniu 1944–1956” i „Rotmistrz Witold Pilecki 1901–1948”.
Będzie również możliwość zapoznania się i kupienia publikacji wydanych przez Oddział IPN w Warszawie, w tym komiksów z serii „Wilcze Tropy”.
Program obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Muzeum na Rakowieckiej:
10.00 Symboliczne otwarcie bram Aresztu Śledczego przez Sekretarza Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Patryka Jakiego z udziałem byłych Żołnierzy Wyklętych i ich rodzin. Bezpośrednio po otwarciu briefing prasowy Sekretarza Stanu Patryka Jakiego (w korytarzu Aresztu)
10.00–16.00 Honorowa zbiórka krwi na ternie byłego Aresztu pod hasłem: Krew za Krew – Oni przelewali krew za Polskę, My oddajemy krew dla nich
10.00–16.00 Miasteczko edukacyjne na terenie byłego Aresztu z udziałem pracowników Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Warszawie i grup rekonstrukcyjnych
13.30 Uroczystości przed gmachem Ministerstwa Sprawiedliwości (Al. Ujazdowskie 11)
9.00–14.00 – Zwiedzanie historycznej części Aresztu przez grupy zorganizowane
16.00–17.20 AKREDYTACJE. Uroczystości z udziałem przedstawicieli najwyższych władz państwowych i byłych Żołnierzy Wyklętych i ich rodzin na terenie byłego Aresztu. UWAGA! Ostatnim punktem uroczystości będzie złożenie wieńców pod tablicą upamiętniającą zamordowanych Żołnierzy Wyklętych (na zewnątrz byłego Aresztu, przy ul. Rakowieckiej)
(238)