,,Osiedle powstało na trupach pochowanych tam ofiar”. Autorka szokującego dokumentu odsłania białą kartę w historii Polski [WIDEO]

w Historia lokalna/Polska Ludowa


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

W minionym tygodniu swoją premierę miał film Ewy Szakalickiej ,,Katownie Praskie”. Widzowie, który mieli okazję go zobaczyć, mówią, że jest obrazem ,,szokującym, trudnym i ciężkim, ale zarazem bardzo wartościowym pod względem historycznym i poznawczym”.

W wywiadzie dla serwisu wPolityce.pl autorka mówi, że Praga była w pewnym momencie jednym wielkim więzieniem, katownią i miejscem martyrologii, czego sobie dziś kompletnie nie uwiadamiamy.

3

Działalność Armii Czerwonej i NKWD na Pradze pozostaje białą plamą w polskiej historii, nie znają jej dobrze sami warszawiacy i mieszkańcy dzielnicy. To także miejsce ważne dla kresowiaków – żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego. Więziony był m.in. komendant okręgu nowogródzkiego AK ppłk Janusz Prawdzic-Szlaski ps. „Prawdzic”.

Byłam bardzo wzruszona, gdy na cegle znalazłam wyryty napis „Prawdzic 1945”. Pochodzę z rodziny kresowej i mój tato i jego kuzyni byli również w okręgu nowogródzkim AK. Pierwszy raz poczułam się na Pradze, jak u siebie

– mówi Szakalicka.

Autorka dodaje, że jej film jest sygnałem, wywołaniem tematu, uświadomieniem ludziom skali problemu. Jak bardzo ważnym, pokazuje przytoczony przez reżyserkę przykład:

dzieją się rzeczy straszne. Kilka lat temu przy ul. Namysłowskiej, dawnej Ratuszowej, przy której mieściło się najstraszniejsze wówczas więzienie tzw. Toledo, powstało nowe osiedle. Niestety muszę powiedzieć wprost: powstało na trupach pochowanych tam ofiar. Nie wiem czy to było nieświadome czy celowe zacieranie śladów, ale tam stoją już bloki i nie da się przeprowadzić ekshumacji. To tak jakby stworzyć osiedle na cmentarzu.

2 4 5 6

cały wywiad na portalu wPolityce.pl / fot. Dzielnica Praga

(2196)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.