Przepisy:
Bardzo orzeźwiający napój dla chorych
Jedno wielkie, dobre, winne jabłko ugotować na miękko w kwaterce (1/4 litra) wody. Po ugotowaniu odstawić na bok, zostawić pod przykrywką, aby woda naciągła smakiem. Gdy oziębnie, przecedzić wodę, dodać cukru do smaku i dać do picia.
Polewka piwna, czysta
Kwartę (litr) niezbyt mocnego piwa zagotować z kawałkiem cukru, cynamonu, kilku goździkami, troszkę skórki cytrynowej (kto lubi z rodzynkami), dodać wreszcie trochę soku cytrynowego. Gdy się zagotuje, podawać od razu na stół z serem zwykłym, pokrajanym w kostkę.
Polewka piwna, zabielana
Zagotować kwartę (litr) piwa z korzeniami jak powyżej. Gdy się zagotuje, wlać do niego 3 kwaterki (3/4 litra) dobrej, kwaśnej śmietany, ubitej dobrze z 4-ma żółtkami i łyżką miałkiego cukru, rozbijając mocno rogalikiem, nie dać się już temu zagotować, aby się nie zwarzyło, lecz tylko rozgrzać i podać z serem pokrajanym w kostkę. Jeżeli polewka nie dość słodka, dodać osobno cukru z cynamonem. Zamiast śmietany można dodać 6 żółtek.
Polewka winna
Kwartę (litr) zwykłego białego wina rozpuścić trzecią częścią wody, dodać cukru, 1/4 funta (12—16 deka) (można i ½ funta, albo 25 deka, czyli ¼ kilo), kilka kawałków cynamonu, parę goździków, (trochę kwiatu muszkatołowego kto lubi), zagotować raz i odstawić na kraj pieca. Wtedy wlać 5 żółtek ubitych doskonale, rozgrzać tylko (a nie gotować), rozbić mocno rogalikiem, gdy się pienić będzie, podawać zaraz na stół z biszkopcikami. Polewkę winną podaje się zwykle we filiżankach przed obiadem.
(105)