Książka Rafała Ziemkiewicza celowo nawiązuje w tytule do wydanych po raz pierwszy w 1904 r. „Myśli nowoczesnego Polaka” Romana Dmowskiego. Niezwykle ważnej książki, która poddała krytyce rozumienie polityki polskiej panujące w ówczesnej myśli politycznej i myśleniu potocznym, uczyła realizmu politycznego, rozumowania w kategoriach interesu narodowego pojmowanego na gruncie zysków i strat nie tylko dla współczesnego pokolenia, ale i dla przyszłych pokoleń, a także myślenia o Polsce kilka pokoleń Polaków.
Książka Ziemkiewicza nie jest tak głębokim studium politycznym, jakie znajdujemy u Dmowskiego, jest jednak pracą ciekawą, nie tylko ze względu na krytykę obecnej sytuacji w Polsce.
Autor odkłamuje zafałszowana endecką tradycję myśli o państwie, której znajomość jest niestety nawet u prawicy niewielka. Wielu bowiem wypowiadających się o tych „strasznych” endekach często powtarza zasłyszane opinie, nie mające potwierdzenia w faktach, wynikające zwykle z braku wiedzy i z niechęci do sięgnięcia do źródeł do lektury książek Romana Dmowskiego.
Ziemkiewicz pokazuje obóz narodowy, taki jaki był w rzeczywistości, jako nowoczesny ruch polityczny stojący na gruncie realizmu geopolitycznego i dążący do budowy nowoczesnego silnego państwa. Książka Ziemkiewicza jest cennym głosem w dyskusji nad polską polityką.
[quote]Przypomina, że mamy własne, bogate tradycje myśli państwowej, o których warto czytać, dyskutować, po które warto sięgać i z których warto czerpać, oczywiście dostosowując je do współczesnych realiów, bo bez tego będą jedynie karykaturą.[/quote]
Rafał A. Ziemkiewicz, Myśli nowoczesnego endeka, Fabryka Słów, Lublin
Mateusz Rawicz
(54)