Były kanclerz Niemiec Helmut Kohl nigdy nie zapomni wrogości, której doświadczył podczas spotkania 8 grudnia 1989 roku. Dziesięć dni wcześniej przedstawił 10-punktowy plan dotyczący zjednoczenia Niemiec, który spotkał się ze sceptycyzmem ze strony europejskich przywódców. W swoich wspomnieniach zapisał, w jaki sposób premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher zwróciła się do przywódców podczas obiadu: Dwukrotnie pokonaliśmy Niemców, a oni są znów z powrotem w grze.
Nie jest tajemnicą, że Thatcher była zaciekłym przeciwnikiem zjednoczenia Niemiec. Ale nowe dokumenty (…) pokazują, w jaki sposób wywierała presję na swój rząd, by przeciwstawić się zjednoczeniu.
(…) Popierała pięcioletni okres przejściowy z dwoma państwami niemieckimi i nie podzielała optymizmu Francoisa Mitterranda, że Niemcy zostaną „poskromione” poprzez włączenie ich w ramy europejskich instytucji.
(…) – Ambicje Niemiec okażą się dominującym czynnikiem – pisała.
(…) O Thatcher zrobiło się głośno za sprawą jej ostrzeżeń dotyczących Niemiec i ich apetytu na władzę. W wywiadzie dla „Der Spiegel” 26 marca 1990 r. powiedziała, że [Helmut] Kohl zdradził jej, że nie uznaje granicy na Odrze-Nysie z Polską, która została ustalona po II Wojnie Światowej. Kohl był wściekły po tej deklaracji i powiedział, że nigdy nie mówił niczego podobnego
Carsten Volkery, artykuł „The Iron Lady’s Views on German Reunification: ‚The Germans Are Back!” („Der Spiegel”, 11 września 2009 r.)
(14203)