Nieznane karty polskiego wywiadu w II RP. O Stanisławie Maczku, który rozpracowywał Sowiety

w Recenzje


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Historia Lwowska Ekspozytura wywiadu. Działalność Ekspozytury nr 5 SG we Lwowie w latach 1921-1939Polski wywiad w II RP miał dwa główne kierunki działania – wschodni zajmujący się Sowietami i zachodni, który zajmował się Niemcami. Działania wywiadu na odcinku zachodnim były tematem wielu opracowań, natomiast działania na odcinku wschodnim są dużo mniej znane, a działalność ekspozytury lwowskiej dopiero po raz pierwszy stała się tematem opracowanym kompleksowo.

Książka Krzysztofa Danielewicza przedstawia strukturę i działalność wywiadu organizowanego przez Referat Wschód II Oddziału Sztabu Głównego oraz częściowo przez Szefostwo Wywiadu Korpusu Ochrony Pogranicza. Wywiad zdobywał informacje o działalności Sowietów i dywersji ukraińskiej, pomagał m.in. zorganizować i wspierał działalność Sztabu Powstańczo-Partyzancki gen. J. Tiutiunnyka. O znaczeniu lwowskiej ekspozytury wywiadu decydowali wybitni oficerowie, którzy w niej pracowali.

W latach 1925-1929 jej dowódcą był ppłk. Stanisław Maczek, dowódca polskich wojsk pancernych na Zachodzie, który zapisał się w historii ekspozytury jako jej najlepszy szef.

Książkę można kupić TUTAJ

Krzysztof Danielewicz, Lwowska ekspozytura wywiadu. Działalność ekspozytury nr 5 SG we Lwowie w latach 1921-1939, Wyd. A. Marszałek, Toruń

Mateusz Rawicz

(123)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.