Polski wywiad w II RP miał dwa główne kierunki działania – wschodni zajmujący się Sowietami i zachodni, który zajmował się Niemcami. Działania wywiadu na odcinku zachodnim były tematem wielu opracowań, natomiast działania na odcinku wschodnim są dużo mniej znane, a działalność ekspozytury lwowskiej dopiero po raz pierwszy stała się tematem opracowanym kompleksowo.
Książka Krzysztofa Danielewicza przedstawia strukturę i działalność wywiadu organizowanego przez Referat Wschód II Oddziału Sztabu Głównego oraz częściowo przez Szefostwo Wywiadu Korpusu Ochrony Pogranicza. Wywiad zdobywał informacje o działalności Sowietów i dywersji ukraińskiej, pomagał m.in. zorganizować i wspierał działalność Sztabu Powstańczo-Partyzancki gen. J. Tiutiunnyka. O znaczeniu lwowskiej ekspozytury wywiadu decydowali wybitni oficerowie, którzy w niej pracowali.
W latach 1925-1929 jej dowódcą był ppłk. Stanisław Maczek, dowódca polskich wojsk pancernych na Zachodzie, który zapisał się w historii ekspozytury jako jej najlepszy szef.
Krzysztof Danielewicz, Lwowska ekspozytura wywiadu. Działalność ekspozytury nr 5 SG we Lwowie w latach 1921-1939, Wyd. A. Marszałek, Toruń
Mateusz Rawicz
(123)