Koniec raju socjalnego w Niemczech? Według zapowiedzi, obywatele krajów Unii Europejskiej będą mieli prawo do zapomogi socjalnej dopiero po pięciu latach pobytu w Niemczech. Wśród tych, w których uderzą nowe przepisy, są również Polacy.
Chodzi o tzw. zasiłek Hartz IV i zapomogę socjalną. Propozycja przepisów mówi, że nie otrzymają wsparcia ci, którzy nie pracują w Niemczech lub nie nabyli prawa do świadczeń socjalnych z tytułu wcześniejszego zatrudnienia. A dopiero po pięciu latach pobytu w Niemczech Polacy i inni obywatele krajów UE mogliby liczyć na zasiłek socjalny.
To i tak kompromisowe rozwiązanie – szef MSW Thomas de Maiziere domagał się jeszcze bardziej drastycznych rozwiązań.
Projekt trafi do Bundestagu w połowie października.
Niedawno Federalny Sąd Społeczny orzedł, że obywatele UE mogą starać się o zapomogę już po sześciu miesiącach pobytu w Niemczech. Lokalne gminy jednak obawiają się horrendalnych obciążeń.
– Obecna regulacja i orzeczenie Federalnego Sądu Społecznego mogą doprowadzić do zachęcenia jeszcze większej liczby migrantów do osiedlenia się w Niemczech. Już teraz Niemcy są jednym z najbardziej atrakcyjnych pod tym względem krajów
– przyznał Gerd Landsberg, przewodniczący Niemieckiego Związku Miast i Gmin.
Jak podaje Deutsche Welle, Polacy stanowią największą grupę obywateli UE pobierających świadczenia socjalne w Niemczech – według danych Federalnej Agencji Pracy było ich 92 tys. Kolejne miejsca zajmują Włosi (71 tys.) i Bułgarzy (70 tys.).
(631)