Niemcy próbowali zrzucić winę za nazizm na… polskiego uczonego. Polska strona odpowiedziała

w Historia Niemiec/II wojna światowa


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Nazizm wymyślili Niemcy i próbowali wcielać w życie jego szalone idee. Po latach próbują się usprawiedliwiać, a winę zrzucają na polskiego Żyda.

Tym, który miałby być według Niemców odpowiedzialny za powstanie teorii, które legły u podstaw nazizmu, był profesor Ludwik Hirszfeld. Polski immunolog został oczerniony w artykule Franka Thadeusza ,,Der Blutwahn” (Szaleństwo krwi), który ukazał się w maju 2013 roku w ,,Der Spiegel”.

Gdy został przeczytany, wywołał wielkie oburzenie

– wspomina w rozmowie z Dziennik.pl prof. Janusz Boratyński z Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN im. Ludwika Hirszfelda.

Dziennikarz ,,Der Spiegel” powołał się na publikacje Myriam Sporri, historyczki z Uniwersytetu w Zurychy, W monografii „Reines und gemischtes Blut: Zur Kulturgeschichte der Blutgruppenforschung, 1900–1933” (Czysta i mieszana krew: Kulturowa historia badań nad grupami krwi 1900–1933) napisała ona, że Hirszfeld wprowadził pojęcie czystości krwi. Dodała, że według polskiego badacza posiadacze grupy A wywodzili się z północy oraz zachodu Eurazji, a ludzie z grupą B osiedli na wschodzie i południu. Wędrówki plemion miały doprowadzić do zmieszania krwi. Według Sporri Hirszfeld w swoich ustaleniach głosił tezę o przewadze krwi aryjskiej. To miało dać początek ideom, które przyświecały Adolfowi Hitlerowi.

Większości lekarzy nad Renem czymś niewyobrażalnym wydawało się zmieszanie krwi Niemca z krwią człowieka narodowości żydowskiej. Również transfuzje między mężczyznami i kobietami były dla doktorów rzeczą mocno podejrzaną, obawiali się bowiem, że wraz z owym »sokiem życia« męski biorca mógłby nabrać cech płci przeciwnej. Podstawy owego fanatyzmu stworzyli właśnie Hirszfeldowie (Ludwik wraz z żoną Hanną – przyp. red.) swoimi badaniami poświęconymi grupom krwi. ,,British Medical Journal” odmówił nawet z początku ich wydrukowania

– napisał Thadeusz w swoim artykule w ,,Der Spiegel”. Dodawał, że dla badaczy jak Hirszfeld było oczywiste, że poszczególne grupy krwi są oznaką mniej lub bardziej wartościowych cech.

Polska Akademia Nauk zareagował na artykuł niemieckiej gazety. Napisano sprostowanie, ale to nie zostało opublikowane. Sprawie poświęcił się prof. Boratyński. Doprowadził, mimo wielu trudności, dążył do wydania po niemiecku ,,Historii jednego życia” autorstwa Hirszfelda. Udało się znaleźć wydawnictwo, które zrezygnowało z honorarium, ale pojawił się problem tłumaczenia.

Wystąpiliśmy więc do Instytutu Książki o 30–40 tys. zł na pokrycie kosztów nowego tłumaczenia. Było to już nawet obgadane i nagle przyszła zaskakująca wiadomość od jego dyrektora, że nie widzi potrzeby wydania tej książki, a poza tym Instytut Książki wydaje tylko beletrystykę, a wspomnienia Hirszfelda nią nie są

– powiedział Boratyński. Ostatecznie napisał nawet e-maila do dyrektora Grzegorza Gaudena z prośbą o… przeczytanie książki i wydanie pozytywnej opinii, ale nic nie wskórał. Pomogła dopiero interwencja w Ministerstwie Kultury. Jest szansa, że ,,Historia jednego życia” trafi do księgarń za Odrą już jesienią. Ponad cztery lata po opublikowaniu oczerniającego artykułu w ,,Der Spiegel”…

źródło: Dziennik.pl

(4946)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.