Nie tylko Adolf Hitler zajmował się malarstwem. Swoich sił próbował także Churchill. Kiedyś żartowano z jego „dzieł”, dziś kosztują nawet ponad milion funtów [foto]

w Sztuka


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

churchCzęsto przywołuje się Adolfa Hitlera w kontekście malarstwa. Ale niewiele osób wie, że swoich sił próbował w zupełnie innej roli również inny przywódca – Winston Churchill.

W książce „Ochroniarz Churchilla” czytamy:

Zdążył namalować niebieską plamę pośrodku płótna i głowił się co by tu robić dalej, kiedy przyjechała do niego Lady Lavery – żona malarza Sir Johna Lavery’ego, osobiście także zajmująca się sztuką. Wyrwała Churchillowi pędzel z dłoni i migiem namalowała błękitne niebo. To doprowadziło przyszłego premiera do przekonania, że w malarstwie, podobnie jak w życiu, chodzi tylko o „zuchwałość”.

Było to w 1916 r., kiedy Churchill – znany pisarz stał się również słynnym politykiem. Ale po klęsce na półwyspie Gallipolii w 1915 roku potrzebował sposobu na wyjście z depresji. Malarstwo pozwoliło mu znaleźć chwile wytchnienia.

Churchill malował do końca życia, nawet podczas swojej służby okopowej we Francji. Czy był obdarzony talentem? Tom Hickman opisuje sytuację, gdy Churchill malował piramidy w Egipcie, a za jego plecami ustawiła się grupka gapiów, która złośliwie komentowała jego dzieło, nie mając pojęcia, kim jest artysta.

– Jak wy kładziecie tą farbę. Dobrze, że nie próbowaliście się nająć do malowania ścian u mojego starego brygadzisty. Zaraz by was wywalił na bruk!

– mówił jeden z nich. Jakie było ich zdziwienie, kiedy artysta odwrócił się i okazał się być słynnym politykiem.

Ale Churchilla to nie zraziło. W 1921 roku jako Charles Morin wyslał swoje prace na wystawę do Marsylii. W 1947 roku jako Pan Winter sprezentował kilka swoich prac Akademii Królewskiej – dwa obrazy zostały przyjęte. Z kolei inny obraz trafił jako prezent do Harry’ego Trumana, prezydenta USA.

Dziś jego obrazy osiągają cenę nawet miliona funtów.

Zobacz inne prace Churchilla:

ch1 ch2 ch3 ch4 ch5 ch6 ch7 ch8 ch9 ch10

(241)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.