Myślałem, że już żaden z filmów okresu PRL-u szkalujący Żołnierzy Wyklętych mnie nie zaskoczy. Po takich pozycjach jak ,,Znikąd donikąd”, ,,Barwach walki”, ,,Kryptonim Brutus”czy ,,Sam wśród swoich” byłem przekonany że bardziej – w zakłamywaniu historii – przegiąć się już nie da.
A jednak! ,,Wszyscy i nikt” to jest dopiero hit! Utrzymany w konwencji westernu paszkwil w którym siedmiu żołnierzy LWP broni małego miasteczka przed żądnym krwi po AK-owskim reakcyjnym podziemiem. Ha i to jak broni! Hoollywoodzcy ,,wspaniali” czy japońscy ,,samuraje” – nota bene bohaterowie filmów z których splagiatowano temat – mogliby się od naszych dzielnych kościuszkowców jedynie uczyć!
Najbardziej kuriozalny jest jednak pretekst ataku Wyklętych.. ,,Siedmiu wspaniałych” musiało bronić biednych meksykańskich wieśniaków przed żądnymi zysku rewolwerowcami ,,Siedmiu samurajów” walczyło o honor.A jaki jest powód ataku ,,reakcyjnej bandy” na miasteczko w PRL-wskim filmidełku? Odrzucone amory dowódcy ,,bandy” przez miejscową dziewczynę która wybiera innego.
Najciekawsza kwestia pada zaraz na początku filmu kiedy jeden z dzielnych LWP-wców pociesza swojego kompana. Brzmi to mniej więcej tak ,,Nie przejmuj się stary: Radomsko duże miasto jest szansa że bandyta ,,Warszyc”(chodzi Stanisława Sojczyńskiego) wszystkich nie zabił i twoja siostra i matka żyją”
Bez komentarza…
Zaskakuje mnie tylko opis filmu zamieszczony na stronie Film Polski, w którym używa się określeń ,,reakcyjne podziemie” czy ,,banda”.Chyba ktoś pod wpływem tego propagandowego ,,dziełka” mocno się zawiesił…
Konrad Łęcki
Reżyser. Absolwent Wydziału Prawa EWSPiA w Warszawie. Ukończył także studio aktorskie L’Art w Krakowie.
Wszyscy i nikt – polski film wojenny z 1977 roku na podstawie powieści Janusza Przymanowskiego. Reżyserem był Konrad Nałęcki.
Obsada aktorska:
Emil Karewicz – Szef
Wiesław Gołas – Twardy
Wirgiliusz Gryń – Ksobie
Stefan Paska – Odsie
Ryszard Pietruski – Kobra
Jerzy Matałowski – Hrabia
Marian Opania – Glina
Krzysztof Pietrykowski – Hak
Krzysztof Machowski – Brzoza
Ewa Borowik – Maryna
Ewa Ziętek – Dziewczyna Korby
Bogusz Bilewski – organista
Witold Pyrkosz – kowal
Jerzy Rogalski – pomocnik kowala
Ignacy Machowski – Konrad, rewolucjonista 1905 r.
Janusz Paluszkiewicz – ksiądz
To cały film:
(1202)