Metro w Krakowie! W 1989 roku zapowiadano początek budowy tej „gigantycznej inwestycji”… [wideo]

w Historia na filmach


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

O metrze w Krakowie od 2:27

metro-w-krakowiePlany budowy metra w Krakowie mają długą historię. Już w 1965 r. w „Miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego Krakowa”, przewidziano realizację tunelu premetra dla szybkiego tramwaju na odcinku Rondo Mogilskie – Dworzec PKP – ul. Karmelicka.

W 1973 r. w rejonie dworca PKP rozpoczęto roboty ziemne i budowlane I etapu tunelu premetra dla szybkiego tramwaju na odcinku Rondo Mogilskie – Dworzec PKP – ul. Karmelicka. W latach 70. i 80. ubiegłego stulecia wykonano tunel pod dworcem oraz palisady z pali wielkośrednicowych z poziomu terenu, wzdłuż ul. Lubomirskiego, od dworca głównego PKP do Ronda Mogilskiego, z wyłączeniem okolic ul. Rakowickiej.

W kolejnym, zakończonym w 1976 r. „Miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego Krakowskiego Zespołu Miejskiego” powtórzono koncepcję trasy tunelowej W-Z, poszerzając zakres robót I etapu o odcinek szybkiego tramwaju N-S na odcinku ul. Karmelicka – ul. Dietla. Docelowy system transportu szynowego oparty został na podsystemie metra i szybkiej kolei miejskiej (PKP), o znacznie rozbudowanej sieci. Zawarte w tym planie założenia rozwoju systemu transportu w Krakowie stały się podstawą rozpoczęcia w Biurze Rozwoju Krakowa bardziej szczegółowych prac początkowo nad szybkim tramwajem, a później metrem na obszarze przede wszystkim śródmieścia.

W 1982 r. w ramach współpracy miast Krakowa i Norymbergi specjaliści niemieccy opracowali ekspertyzę „Zalecenia w sprawie rozbudowy miejskiej komunikacji zbiorowej w obrębie śródmieścia Krakowa”, potwierdzającą celowość i możliwość wprowadzenia do obszaru śródmiejskiego tunelowych tras metra. Zaproponowano przebieg trzech tras tunelowych, które w okresie przejściowym – zgodnie z wytycznymi z planu ogólnego Krakowa – przebiegając wyłącznie pod obszarem śródmieścia, mogły być wykorzystane dla wprowadzenia w nie linii tramwajowych. Wykazano, że taka możliwość istnieje pod warunkiem prowadzenia tuneli płytkich, realizowanych metodą tarczy hydraulicznej. Później do prac dołączyli specjaliści z Mińska, Moskwy i Leningradu.

W 1985 r. wiceprezydenci Warszawy, Łodzi i Krakowa, jako miast metrowskich, podpisali porozumienia dotyczące wymiany doświadczeń w dziedzinie planowania, projektowania i eksploatacji metra.

30 stycznia 1987 r. prezydent miasta podjął decyzję o rozpoczęciu prac projektowych i przygotowawczych budowy I linii metra w Krakowie i wyznaczeniu Biura Rozwoju Krakowa do pełnienia funkcji inwestora zastępczego i koordynatora tych prac.

Dużą rolę dla przybliżenia idei metra w Krakowie odegrała konferencja naukowo-techniczna pt. „Metro w Krakowie”, zorganizowana w dniach 21- 22 stycznia 1987 r.

W latach 1987-1989 działał pod przewodnictwem Rektora Politechniki Krakowskiej prof. Wł. Muszyńskiego Społeczny Zespół Konsultacyjny ds. Metra w Krakowie, oceniający postęp prac badawczych i projektowych.

W kwietniu 1988 r. Rada Narodowa Miasta Krakowa zatwierdziła plan ogólny zagospodarowania Krakowa, z metrem, jako docelowo podstawowym środkiem komunikacji zbiorowej w mieście, stwarzając tym samym formalne i merytoryczne podstawy do opracowania i realizacji projektu.

Do dziś pojawiają się pomysły, by metro w Krakowie powstało. jednak od początku inicjatywy, czyli od 1965 r., niewiele się zmienia…

(179)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.