To zanurzenie się w historię tragicznych dni walki i okupacji sowieckiej jednej z trzech cywilizacyjnych stolic Rzeczypospolitej. Nie jest to suche kalendarium, ale swego rodzaju gawęda o dniach zagłady (zarówno demograficznej, jak i cywilizacyjnej) polskiego miasta, które nazywano tyglem narodów – gawęda oparta głównie na relacjach i dokumentach.
Lwów było miastem wieloetnicznym, zamieszkiwanym przez przedstawicieli różnych nacji i religii (Polaków, Żydów, Rusinów, Ormian, Włochów, Węgrów, Niemców, Tatarów i innych). Było to jedyne na świecie miasto posiadające trzy metropolie różnych obrządków.
Autor pragnie „ocalić od zapomnienia” i utrwalić pamięć o Lwowie czasów wojny, a także przekazać klimat zarówno grozy, smutków, jak i koniecznie szukanej w trywialnych zdarzeniach radości, choć było o nie niezwykle trudno w tym tragicznym okresie.
Książka jest ważna także dlatego, że ocena postaw ludności polskiej we Lwowie w latach pierwszej okupacji sowieckiej jest niejednorodna, często zmanipulowana i krzywdząca.
Wynika to m.in. z ubogiej ilości materiałów źródłowych oraz ich ogólnego i niekiedy tendencyjnego charakteru.
Ryszard Jan Czarnowski, Lwów. Okupacja sowiecka, RYTM, Warszawa 2016.
Książkę można nabyć TUTAJ.
(124)