Portal informacyjno-historyczny

Ihor Pełehatyj, fot. youtube.com

Ks. Ihor Pełechaty: „Katolicyzm jako płaszczyzna pojednania polsko-ukraińskiego” [WIDEO]

w Bez kategorii/Historia kościoła/Historia Ukrainy - dzieje Ukrainy


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Wykład ks. Ihora Pełechatego Katolicyzm jako płaszczyzna pojednania polsko-ukraińskiego wygłoszony w dniu 10.02.2017 w Krakowie.

W marcu na KUL odbyła się konferencja naukowa pod tytułem: „Prorok Ukrainy. Błogosławiony Grzegorz Chomyszyn, greckokatolicki biskup stanisławowski: życie, działalność, tradycja” zorganizowano z okazji 150 rocznicy urodzin błogosławionego. W swojej diecezji zwalczał on wpływy prawosławia, za co był krytykowany. Ubolewał nad tym, że skrajni nacjonaliści ukraińscy nie respektują prawa Bożego, tylko stosują morderstwa.

Ks. bp Chomyszyn bardzo przeżywał morderstwa na tle politycznym m.in. w 1908 roku namiestnika Galicji we Lwowie – Andrzeja Potockiego, a jeszcze bardziej w latach 30. Iwana Babija, dyrektora gimnazjum ukraińskiego we Lwowie, a zarazem prezesa Akcji Katolickiej Kościoła Greckokatolickiego – podkreślał ks. bp Marian Buczek.

Bł. ks. bp Grzegorz Chomyszyn akcentował, że misją Ukraińców jest doprowadzenie do pełnego zjednoczenia Kościołów katolickiego i prawosławnego pod zwierzchnictwem Papieża. Za swoją postawę był ośmieszany i poniewierany w mediach. Ogłoszono go wręcz zdrajcą narodu ukraińskiego.

Była to też osoba, która napominała i przestrzegała przed herezją nacjonalizmu, która przez to weszła w sprzeczkę światopoglądową z metropolitą Andrzejem Szeptyckim, który skłonny był przymykać oczy na to niebezpieczeństwo, które w końcu doprowadziło do strasznego ludobójstwa w trakcie II wojny światowej – mówił prof. Włodzimierz Osadczy.

Bł. ks. bp Grzegorz Chomyszyn zawsze prowadził otwarty dialog i chciał rozwiązywania problemów w duchu Ewangelii. W 1939 roku został aresztowany przez NKWD. Zmarł w więzieniu w Kijowie w grudniu 1945 roku. Ks. bp Grzegorz Chomyszyn został beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II w 2001 roku.

Cały tekst można przeczytać na stronie Radia Maryja.

(153)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę