Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Warszawie zaprasza na konferencję naukową „Porządek publiczny i bezpieczeństwo w okupacyjnej Warszawie”.
Sesja odbędzie się w czwartek, 26 listopada br., w godz. 10.00â17.30, w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki Przystanek Historia, przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie.
Polskie Państwo Podziemne przeciwstawiało się patologiom społecznym, stało na straży moralności społeczeństwa polskiego żyjącego pod okupacją. Powstał kompleksowy system ochrony porządku i bezpieczeństwa publicznego odwołujący się do prawa przedwojennego.
Referenci przedstawią, jak ten proces przebiegał w okupacyjnej Warszawie. Jak struktury podziemne radziły sobie z problemami przestępczości pospolitej, bandytyzmu, szmalcownictwa i współpracy zdrajców z okupantem. W jaki sposób funkcjonował cywilny i wojskowy wymiar sprawiedliwości i jak egzekwowano orzeczenia sądów podziemnych. Kto trafiał na tzw. listy proskrypcyjne. Jak problem porządku publicznego w mieście postrzegał okupant niemiecki. Które z tych zagadnień znalazły swoje odbicie w powojennym filmie polskim. To tylko wybrane zagadnienia do omówienia podczas spotkania.
Wstęp na konferencję jest bezpłatny.
(140)