Alfred Wierusz-Kowalski urodził się 11 października 1849 roku w Suwałkach, zmarł 16 lutego 1915 roku w Monachium. Z tym bawarskim miastem i jego środowiskiem artystycznym związany był przez całe dojrzałe życie. W Suwałkach spędził dzieciństwo i wczesną młodość.
W Muzeum Okręgowym w Suwałkach, mieście urodzenia i dzieciństwa artysty, istnieje jedyna w Polsce stała ekspozycja poświęcona życiu i twórczości Alfreda Wierusza-Kowalskiego. Zarówno biografia, jak i dorobek artystyczny malarza znajdują się w kręgu najważniejszych zainteresowań muzeum.
Galerię obrazów tego artysty tworzą prace należące do suwalskiego muzeum oraz depozyty (Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi i prywatnych kolekcjonerów). W sumie prezentowany zbiór liczy ponad 30 obrazów, w tym dzieła najwyższej wartości artystycznej, jak Wieczorna sanna, Trojka na piaszczystej drodze, Autoportret (malowany na zamówienie I. Korwina Milewskiego), Wilk, prezentowany na monachijskiej wystawie „Kraftprobe” w 2008 roku z okazji 200-lecia Akademii Sztuk Pięknych.
Jego obrazy, osadzone głęboko w rodzimej tematyce, przedstawiające sceny rodzajowe z małych osiedli i miasteczek, nierzadko ukazane z humorem i nutą ironii (Przyjazd karetki pocztowej, Wypadek w podróży), liczne wesela krakowskie, wyjazdy i powroty z polowań, a nade wszystko dramatyczne napady wilków na ludzi podróżujących saniami i na oszalałe ze strachu konie, miały wielkie powodzenie. Częstym motywem obrazów był również samotny wilk na tle zimowego pejzażu.
W uznaniu zasług Alfred Wierusz-Kowalski otrzymał w 1890 roku tytuł honorowego profesora Akademii w Monachium.
(2159)