reprodukcja obrazu „Męczennicy z Pratulina”, autorstwa Walerego Eljasza-Radzikowskiego. Foto: Wikimedia Commons.

Jan Paweł II wyniósł ich na ołtarze. „Po trupach naszych pójdziecie do świątyni!”. 140. rocznica męczeństwa mieszkańców skromnej wioski

w Wiara/Wydarzenia


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze
reprodukcja obrazu „Męczennicy z Pratulina”, autorstwa Walerego Eljasza-Radzikowskiego. Foto: Wikimedia Commons.
reprodukcja obrazu „Męczennicy z Pratulina”, autorstwa Walerego Eljasza-Radzikowskiego. Foto: Wikimedia Commons.

Pratulin to położona w malowniczym zakolu Bugu wieś w województwie lubelskim, nieopodal granicy z Białorusią. Sto czterdzieści lat temu – 24 stycznia 1874 roku rozegrały się tu dramatyczne wydarzenia. Wojska rosyjskie, wespół z formacjami kozackimi otworzyły ogień do parafian modlących się przed unicką świątynią skonfiskowaną przez carskie władze na rzecz prawosławia. Zginęło trzynastu unitów. W 1996 roku zostali beatyfikowani przez Jana Pawła II. 

Car Aleksander II zarządził likwidację Kościoła unickiego w Królestwie Kongresowym i przymusowe włączenie jego wiernych do rosyjskiej Cerkwi prawosławnej. Unicka diecezja chełmska również miała zostać wcielona do Cerkwi. Był to element wzmożonej po powstaniu styczniowym rusyfikacji. 

[quote]W Pratulinie parafianie przeciwstawiali się zamiarowi przekazania świątyni duchownemu prawosławnemu. Carski gubernator wprowadził do akcji wojsko. Miejscowi unici postanowili bronić swej świątyni. Gdy się modlili, padły strzały. – Po trupach naszych pójdziecie do świątyni! – wołali obrońcy. W jej obronie zginęło trzynaście osób. Ich ciała wrzucono do jednego dołu, a ziemię zrównano w obawie przed powstaniem kultu męczenników. [/quote]


Wyświetl większą mapę

Carski ukaz tolerancyjny z 1905 roku nie objął unitów. Jednak ci, których 30 lat wcześniej przymusowo włączono do rosyjskiej Cerkwi prawosławnej, mogli przejść na katolicyzm łaciński. I zrobiła to większość ówczesnych mieszkańców Podlasia.

W 1990 r. mogiłę pratulińskich męczenników otwarto, znaleziono w niej trzynaście czaszek. Ich zwłoki przeniesiono do kościoła. Sześć lat później papież Jan Paweł II wyniósł męczenników z Pratulina na ołtarze.

IPN

(46)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.