Jak major Bauman Zygmunt trafił do egzaminów maturalnych – obok Mickiewicza i Prusa [wideo]

w III RP


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

major26 listopada w szkołach w całej Polsce odbyła się próbna matura z języka polskiego przygotowana przez wydawnictwo Operon. Uczniowie analizowali m.in. myśli oficera polityczno-wychowawczego LWP, tajnego współpracownika Informacji Wojskowej, członka PPR, szefa Oddziału II w Zarządzie Polityczno-Wychowawczym Dowództwa KBW, majora Baumana Zygmunta.

Warto podkreślić, że major Bauman Zygmunt był wyróżniającym się funkcjonariuszem, rzuconym na odcinek polityczno-wychowawczy. W związku z tym został odznaczony Krzyżem Walecznych (1950 r.).

Obecnie prace majora Baumana publikuje m.in. „Gazeta Wyborcza” i „Krytyka Polityczna”. Jeden z esejów zamieszczonych na łamach „GW’ został wykorzystany jako część zadania maturalnego. Zatytułowany jest „Wielozadaniowi”. Uczniowie musieli przeanalizować pracę Baumana Zygmunta i odpowiedzieć na 15 pytań. Następnie mieli napisać wypracowanie na jeden z dwóch tematów. Pierwszy dotyczył różnych postaw bohaterów „Pana Tadeusza” w stosunku do przyrody, a drugi metody opisu zachowań studentów we fragmencie „Lalki”.

Major Bauman na końcu eseju stwierdza:

 

[quote]Kiedy byłem młody, nieustannie słyszałem ostrzeżenie: „Jednym uchem wleci, drugim wyleci”. Była to jednak mądrość właściwa epoce, w której najwyżej ceniono to, co „trwałe”, a ludzie na szczycie zaznaczali swoją wysoką pozycję, otaczając się tym, co długowieczne i solidne, pozostawiając to, co kruche i przemijające, osobom znajdującym się niżej w hierarchii. W owym czasie umiejętność dziedziczenia, zachowywania, strzeżenia, zabezpieczania, przekazywania rzeczy i, najogólniej rzecz ujmując, dbałości o nie liczyła się zdecydowanie bardziej niż (godna pożałowania, haniebna) łatwość pozbywania się ich. (…) Perspektywa natychmiastowego zapominania nie jest w tym wypadku ani niepokojąca, ani mile widziana. Staje się po prostu nieistotna. Dawne ostrzeżenie: „Jednym uchem wleci, drugim wyleci”, nie zostałoby dziś ani potraktowane poważnie, ani wyśmiane. Najprawdopodobniej nie zostałoby w ogóle zrozumiane.[/quote]

Major Bauman ma rację. „Socjalizm, wiodąca rola PZPR i przyjaźń z ZSRS” miały być wpisane na zawsze do Konstytucji RP i być tym, jak określa major Bauman, co „trwałe”. Okazało się inaczej. Szkoda tylko, że myśli majora Baumana pozostają „trwałe”. I w przeciwieństwie do majora Baumana uważamy, że „perspektywa zapominania” o faktach z przeszłości jest bardzo niepokojąca…

(35)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.