Historia porachunków, zdrad, intryg, donosów, czyli o początkach Partii Stalina. Nazwanej przez niego PPR

w Recenzje


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

PPRPoczątki PPR mogłyby posłużyć za scenariusz do interesującego filmu. Widza od pierwszych chwil przykuwałyby sceny partyjnych porachunków, intryg, donosów. Filmu nie ma, na szczęście można czerpać wiedzę z niezwykle interesującej i dobrze udokumentowanej pracy wydanej przez rzeszowski IPN.

Decyzja o założeniu PPR została podjęta przez Józefa Stalina, kilka dni po ataku Niemiec na Sowiety. Tworzenie struktur komunistycznych w okupowanej przez Niemców Polsce powierzono członkom tzw. grup inicjatywnych szkolonych przez sowieckie służby specjalne, kierowanych przez Marcelego Nowotkę. Dzieje ruchu komunistycznego jak podkreślił prof. Paweł Wieczorkiewicz, „należą do najgłębiej zafałszowanych w całej historii Polski”. Nieżyjący już historyk zwrócił uwagę, że „Wynika to z wielu przyczyn i poza oczywistymi – ramami ideologicznymi PRL, w których przyszło uczyć się i funkcjonować pokoleniom

Marceli Nowotko
Marceli Nowotko

historyków krajowych, a które nie pozwalały w tej kwestii na najmniejszy margines samodzielnych poglądów – warto nazwać i inne.

Idzie tu m.in. o swoiste ograniczenia dwóch najbardziej wpływowych i opiniotwórczych ośrodków myśli polskiej na Zachodzie. Dla Jana Nowaka-Jeziorańskiego i – co za tym idzie – Radia Wolna Europa, odnoszącego się do komunizmu wyłącznie z perspektywy taktycznej i grającego na erozję systemu, wszelcy odstępcy w rodzaju ppłk. Światły, płk. Romana Korneckiego czy przesławnej Aliny Grabowskiej byli na antenie stokroć bardziej pożądani niż najzajadlejsi antykomuniści i nie należało ich zniechęcać pluciem na ideowe credo”.

CZYTAJ TEKST PAWŁA WIECZORKIEWICZA O PPR – KLIKNIJ!

[quote]Omawiana praca jest niezwykle ważną, jest pierwszą tak kompleksową analizą działalności PPR i jej partyzanckich emanacji, najpierw Gwardii Ludowej, a później Armii Ludowej. Obok świetnego tekstu prof. P. Wieczorkiewicza czytelnik znajdzie w niej innych naukowców zajmujących się badaniem dziejów PPR, m.in. P. Gontarczyka, K. Sacewicza, A. Ossowskiego.[/quote]

Polska Partia Robotnicza, Gwardia Ludowa/Armia Ludowa na ziemiach polskich 1942-1944/1945, pod red. K. Kaczmarskiego, M. Krzystofińskiego, IPN, Rzeszów 2013.

Mateusz Rawicz, tygodnik „Nasza Polska”

(93)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.