Początki PPR mogłyby posłużyć za scenariusz do interesującego filmu. Widza od pierwszych chwil przykuwałyby sceny partyjnych porachunków, intryg, donosów. Filmu nie ma, na szczęście można czerpać wiedzę z niezwykle interesującej i dobrze udokumentowanej pracy wydanej przez rzeszowski IPN.
Decyzja o założeniu PPR została podjęta przez Józefa Stalina, kilka dni po ataku Niemiec na Sowiety. Tworzenie struktur komunistycznych w okupowanej przez Niemców Polsce powierzono członkom tzw. grup inicjatywnych szkolonych przez sowieckie służby specjalne, kierowanych przez Marcelego Nowotkę. Dzieje ruchu komunistycznego jak podkreślił prof. Paweł Wieczorkiewicz, „należą do najgłębiej zafałszowanych w całej historii Polski”. Nieżyjący już historyk zwrócił uwagę, że „Wynika to z wielu przyczyn i poza oczywistymi – ramami ideologicznymi PRL, w których przyszło uczyć się i funkcjonować pokoleniom
historyków krajowych, a które nie pozwalały w tej kwestii na najmniejszy margines samodzielnych poglądów – warto nazwać i inne.
Idzie tu m.in. o swoiste ograniczenia dwóch najbardziej wpływowych i opiniotwórczych ośrodków myśli polskiej na Zachodzie. Dla Jana Nowaka-Jeziorańskiego i – co za tym idzie – Radia Wolna Europa, odnoszącego się do komunizmu wyłącznie z perspektywy taktycznej i grającego na erozję systemu, wszelcy odstępcy w rodzaju ppłk. Światły, płk. Romana Korneckiego czy przesławnej Aliny Grabowskiej byli na antenie stokroć bardziej pożądani niż najzajadlejsi antykomuniści i nie należało ich zniechęcać pluciem na ideowe credo”.
CZYTAJ TEKST PAWŁA WIECZORKIEWICZA O PPR – KLIKNIJ!
[quote]Omawiana praca jest niezwykle ważną, jest pierwszą tak kompleksową analizą działalności PPR i jej partyzanckich emanacji, najpierw Gwardii Ludowej, a później Armii Ludowej. Obok świetnego tekstu prof. P. Wieczorkiewicza czytelnik znajdzie w niej innych naukowców zajmujących się badaniem dziejów PPR, m.in. P. Gontarczyka, K. Sacewicza, A. Ossowskiego.[/quote]
Polska Partia Robotnicza, Gwardia Ludowa/Armia Ludowa na ziemiach polskich 1942-1944/1945, pod red. K. Kaczmarskiego, M. Krzystofińskiego, IPN, Rzeszów 2013.
Mateusz Rawicz, tygodnik „Nasza Polska”
(93)