Portal informacyjno-historyczny

„Harda”: Fascynująca opowieść o niezwykłej kobiecie i tajemniczych początkach państwa polskiego

w Recenzje/Ważne książki


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Elżbieta Cherezińska w „Hardej” po raz kolejny potwierdziła, że jest czołową współczesną pisarką, która w swoich powieści sięga do polskiej historii. Dynamicznie i z dużą erudycją, trzymając w napięciu prowadzi czytelnika przez starożytne dzieje naszego państwa. Tam, kiedy z braku źródeł historycznych nie może po nie sięgnąć, snuje literacką opowieść, która sprawia na czytelniku nieodparte wrażenie, że rzeczywiście tak mogło być.

Autorka po niezwykle udanym „Legionie”, w którym opisuje odyseję Brygady Świętokrzyskiej NSZ i „Turnieju cieni” przedstawiającym polskie dzieje w XIX stuleciu, ponownie sięgnęła do czasów wczesnego średniowiecza, tym razem na główną bohaterkę opowieści wybrała córkę Mieszka I i czeskiej księżniczki Dąbrówki, Świętosławy, która odcisnęła piętno nie tylko na dziejach Polski. Historia Świętosławy pokazuje nie tylko duży wpływ tytułowej bohaterki na dzieje Szwecji, Danii i Norwegii, której była królową i Anglii, gdzie rządy sprawował jej syn Kanut Wielki, przedstawia duże znaczenie dynastii piastowskiej w ówczesnej Europie, osiągnięte dzięki mądrej polityce twórców państwa polskiego, których głównym celem było zapewnienie suwerenności i niezależności własnego państwa.

„Harda” jest powieścią, która powinna być przetłumaczona na języki skandynawskie i język angielski, przynajmniej z dwóch powodów. Po pierwsze, pokazuje związek naszej historii z dziejami innych narodów europejskich już w czasach wczesnego średniowiecza. Nie tylko w Anglii, ale przede wszystkim w Polsce mało kto wie, że polska księżniczka była matką angielskiego króla, niezwykle ważnej postaci w dziejach Albionu. Warto sobie i innym o tym przypominać. Po drugie, „Harda” może z powodzeniem promować polską historię i kulturę, pokazać, że potrafiliśmy zwyciężać, budować oraz odgrywać ważną i niezależną rolę w europejskiej polityce.

Książka Cherezińskiej to kolejny w polskiej literaturze przykład niezwykle udanego nawiązania do czasów piastowskich, z których czerpali w swoich powieściach m.in. Antoni Gołubiew, Karol Bunsch, Józef Ignacy Kraszewski, Teodor Parnicki czy Władysław J. Grabski. Warto więc po lekturze „Hardej” sięgnąć i do tych niesłusznie zapomnianych utworów.

Elżbieta Cherezińska, „Harda”, Zysk i S-ka, Poznań 2016.

Książkę można nabyć TUTAJ.

(409)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę