„Nieobojętni” to fabularyzowany dokument opowiadający nieznaną historię działań Armii Krajowej, który swą premierę będzie prawdopodobnie miał w marcu. Poznamy losy oddziału Sosienki” i „Garbnik” oraz zwykłych mieszkańców Oświęcimia, którzy niosą pomoc więźniom. To nie jedyna inicjatywa, która przypomina o polskich Sprawiedliwych.
Zwykli ludzie i partyzanci pomagają w organizacji ucieczek z obozu, organizują żywność i lekarstwa, ryzykując życie swoich i bliskich – wszystko to poznają widzowie.
Jak poinformowali historycy z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, w pomoc więźniom zaangażowanych było co najmniej 1,2 tys. osób (nazwiska tylu zdołano ustalić).
Obecnie widzowie mogą poznawać świadectwa Sprawiedliwych w licznych programach TVP:
Irena Senderska-Rzońca (Sprawiedliwa wśród Narodów Świata): uratowaliśmy całą rodzinę żydowską; przydziałami, które przysługiwały 6-osobowej rodzinie, trzeba było wyżywić 9 osób pic.twitter.com/IWOITMwx6k
Inną inicjatywą jest cykl Silent Hero. Tutaj Stanisław Galas mówi o pomocy Żydom i na końcu podsumowuje: ,,Trudno być człowiekiem, ale trzeba próbować”.
(1632)
Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie. Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com
Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.